Pri novele zákona o príspevku na opatrovanie sa vraj ukázala sila klubu Smer-SD s Ficom na čele

Fico, Tomáš
Zľava: Predseda strany Smer-SD Robert Fico a poslanec NR SR Erik Tomáš Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 13. mája (WebNoviny.sk) – Pri novele zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia sa podľa poslanca Smeru-SD Erika Tomáša po prvýkrát ukázala väčšia sila poslaneckého klubu Smer-SD na čele s Robertom Ficom. Fico je predsedom klubu od utorka.

Pomoc ťažko postihnutým

Ako povedal Tomáš v nedeľu pre agentúru SITA, poslanci pomohli ministrovi práce Jánovi Richterovi vylobovať ešte viac peňazí na príspevok na osobnú asistenciu pre ťažko postihnutých občanov.

„Teší ma, že z novely vypadnú aj rôzne obmedzenia, napríklad v prípade pracujúcich ťažko postihnutých občanov, ale aj detí, ktoré chodia do školy,“ povedal Tomáš s tým, že do roku 2021 pôjde na rôzne kompenzácie takmer 400 miliónov eur.

„Pevne verím, že dohodu s organizáciami zastrešujúcimi zdravotne ťažko postihnutých občanov pretavíme do pozmeňujúceho návrhu a všetky pozitívne zmeny i zákon schválime na júnovej schôdzi, aby mohli platiť od 1. júla,“ konštatoval.

Výhody domáceho prostredia

Tomáš upozornil, že nikdy nebol na pomoc odkázaným občanom vyčlenený väčší objem peňazí ako v poslednom období. „Už v minulom roku sme výrazne zvýšili príspevok na starostlivosť v domovoch sociálnych služieb. Dôležité je, že tieto prostriedky boli účelovo viazané len na platy opatrovateľov, čím sa snažíme zatraktívniť toto povolanie,“ uviedol Tomáš s tým, že v tomto roku sa zvyšuje o 120 eur aj opatrovateľský príspevok určený pre ľudí, ktorí sa starajú o svojich príbuzných.

„Opatera v domácom prostredí je pre odkázaného človeka určite omnoho komfortnejšia. Od príbuzných sa prirodzene očakáva maximálna starostlivosť. A v neposlednom rade šetrí aj štát, lebo služby v sociálnych zariadeniach sú drahšie. Aj preto chceme, aby opatrovateľský príspevok dosiahol do roku 2020 úroveň čistej minimálnej mzdy, čo v tom čase môže byť vysoko nad úrovňou 400 eur.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erik TomášJán RichterRobert Fico
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRSMER-SD