Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Posledná rozlúčka s Antonom Srholcom (†86)
Rozlúčka so zosnulým kňazom, saleziánom, charitatívnym pracovníkom a spisovateľom Antonom Srholcom v bratislavskom kostole Nanebovzatia Panny Márie (Blumentál). Kňaz Anton Srholec zomrel vo štvrtok 7. januára vo veku 86 rokov v Bratislave. Bratislava, 12. január 2016. Foto: SITA/Marko Erd
13. januára 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Pri omši za Srholca (†86) boli porušené cirkevné predpisy

BRATISLAVA 13. januára (WebNoviny.sk) – Pri zádušnej omši za Antona Srholca v bratislavskom kostole Blumentál bolo porušené cirkevné právo. K Eucharistii, teda na sväté prijímanie pristúpil kazateľ Cirkvi bratskej Daniel Pastirčák. Ide však o sviatosť, ktorá je vyhradená len katolíkom. “Ide o vážne porušenie cirkevných zákonov,” povedal pre agentúru SITA cirkevný právnik Ján Duda. Ten upozornil na paragraf 844 Kódexu kanonického práva, podľa ktorého katolícky vysluhovateľ dovolene vysluhuje sviatosti len katolíckym veriacim.

Obrazom: Posledná rozlúčka s Antonom Srholcom (†86)

Duda pripustil, že vo vážnych situáciách je prípustné vyslúžiť sviatosti aj nekatolíkovi, ale zádušná omša takou nie je. “Treba predchádzať nesprávnej interpretácii. Vážnou situáciou je napríklad nebezpečenstvo smrti, ale nie určite verejná bohoslužba. K tomu nemalo dôjsť,” dodal Duda.

Zároveň upozornil, že kódex hovorí jasne: “Ak hrozí nebezpečenstvo smrti katolícki vysluhovatelia tie isté sviatosti dovolene vysluhujú aj ostatným kresťanom, ktorí nemajú plné spoločenstvo s katolíckou cirkvou a nemôžu sa dostať k vysluhovateľovi svojej spoločnosti a žiadajú to z vlastnej vôle, pod podmienkou, že k týmto sviatostiam prejavujú katolícku vieru a sú riadne disponovaní”. Podľa Dudu však Daniel Pastirčák nemá plné spoločenstvo s katolíckou cirkvou.

Pastirčák pristúpil na prijímanie počas omše k saleziánskemu provinciálovi Jozefovi Ižoldovi. “Pýtal som sa na mieste kňaza, či smiem k Eucharistii pristúpiť. Nedohadovali sme sa dopredu,” povedal Pastirčák pre agentúru SITA. Zároveň uviedol, že sa rozprával s mnohými katolíckymi teológmi a z rozhovorov vyplynulo, že chápu Eucharistiu podobne.

Pastirčák verí ako katolíci, že v Eucharistii je prítomný Ježiš Kristus. Podľa neho kresťanstvo má v Eucharistii základnú jednotu, ktorú stratilo rôznymi interpretáciami. Zároveň sa odvoláva aj na pápeža Františka, ktorý podľa neho nekatolíkov vyzýva, aby pristupovali k Eucharistii. Pápež František však v tejto súvislosti povedal: “Nikdy sa neopovážim dať dovolenie robiť to, lebo to nie je moja kompetencia. Jeden krst, jeden Pán, jedna viera. Hovorte s Pánom a choďte vpred. Neopovážim sa povedať viac.”

K prijímaniu roky pristupoval aj predstavený ekumenickej komunity v Taizé Roger Schütz, ktorý tiež nebol katolíkom. Kardinál Jozef Ratzinger tomuto protestantovi pri zádušnej svätej omši za Jána Pavla II. podal sväté prijímanie. To vtedy vzbudilo svetovú pozornosť, nebolo to však ničím novým, pretože brat Roger mohol pri každej návšteve v Ríme prijať Eucharistiu, keďže u neho bolo isté, že zdieľa vieru katolíkov.

Odporúčané články

Na rozlúčku s Antonom Srholcom (†86) prišiel jediný biskup Ficov poradca Faič na rozlúčku so Srholcom (†86) neprišiel

Témy

Diskusia

Martin Ď Toto je jeden smutny pribeh... Eucharstia cize telo Kristovo je podla mna prijmanie toho ze verime v Jezisa Krista syna Bozieho a tomu ze je trojediny a zaroven ze zomrel za nase hriechy.Kdo dal pravo odopriet tuto moznost komukolvek ci... podtatranec Viac by cirekvného právnika JE Pána Dudu malo trápiť, že na zádušnej omši okrem jedného najmladšieho biskupa nebol iný vážený predtsviteľ KBS napríklad bratislavský arcibiskup- vtedy by mohla KBS hovoriť o láske k bližnému kňazovi, tiež by ho malo trápiť... sedma A co agent Špiritual resp.Svatopluk ten ti nevadi ? Mohol by si nam napisat jeden "kyd" pana Srholca na cirkev. Mstislav Ďumbier A ešte vôbec som nenapísal, že by sa kňazi nemali pliesť do politiky. Majú určité vzdelanie, a aj keď sa to niekomu nepáči, predstavujú elitu národa. Iste po vojne im pápež zakázal účasť v politike, ale prečo by nejaký kňaz... Mstislav Ďumbier Re: matema 18:10 - konečne rozumný oponent. Máš pravdu, trochu som si to poplietol, zhruba po pol roku od 14.3.1939 bol zvolený prezident republiky, ústava bola prijatá samozrejme predtým.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...