Pri pobreží gréckeho ostrova Lesbos sa prevrátil čln s migrantmi, utopili sa aj deti

migranti
Foto: ilustračné, SITA/AP

ATÉNY 11. júna (WebNoviny.sk) – Čln s desiatkami migrantov smerujúci z tureckého pobrežia na grécky ostrov Lesbos sa v utorok ráno prevrátil, pričom sa utopilo sedem ľudí, vrátane dvoch detí.

Zachránili desiatky migrantov

Podľa gréckej pobrežnej stráže sa podarilo zachrániť 57 ľudí, sedem ľudí – dve dievčatá, štyri ženy a muža, vytiahli z vody v bezvedomí a neskôr ich vyhlásili za mŕtvych. Nikto ďalší z pasažierov nie je nezvestný. Príčina prevrátenia sa člna nebola bezprostredne známa.

Od utečeneckej krízy v roku 2015 počet ľudí snažiacich sa dosiahnuť grécke ostrovy z územia Turecka dramaticky klesol. V roku 2015 sa týmto spôsobom snažili dostať na územie Európskej únie (EÚ) tisíce ľudí.

Používajú nevhodné člny

Napriek krátkej vzdialenosti medzi Tureckom a gréckymi ostrovmi dochádza v takýchto prípadoch k častému potopeniu alebo prevráteniu sa člnov s migrantmi.

Prevádzači totiž používajú člny nevhodné na plavbu po mori a výrazne prekračujú ich kapacitu. Na základe dohody medzi Tureckom a EÚ s cieľom zastaviť prúd migrantov do Európy, tí, ktorí sa dostanú na grécke ostrovy z Turecka, zostávajú v táboroch na ostrove.

Následne čelia možnej deportácii, pokiaľ im Grécko neposkytne azyl. Vo viacerých záchytných táboroch viedol dlhý a byrokratický azylový proces k preplnenosti a zlým podmienkam.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom