Pri pokuse o ilegálny prechod do Talianska zahynulo 130 ľudí

Lampedus
Deväťdesiatdva utečencov zomrelo pri pokuse pristáť loďou s približne 500 migrantmi na talianskom ostrove Lampedusa. Foto: SITA/AP

RÍM 3. októbra (WEBNOVINY) – Počet obetí štvrtkového požiaru a potopenia lode pri pobreží talianskeho ostrova Lampedusa stúpol na viac ako 130 po tom, ako záchranári našli telá ďalších najmenej 40 pasažierov.

Podľa vyjadrenia pobrežnej stráže pre tlačovú agentúru ANSA plavidlo s nelegálnymi migrantmi z Afriky kleslo ku dnu iba niekoľko stoviek metrov od brehu a momentálne sa nachádza v približne 40-metrovej hĺbke.

Taliansky minister vnútra Angelino Alfano, ktorý v súvislosti s tragédiou priletel na Lampedusu, predtým informoval o 93 obetiach vrátane troch detí a dvoch tehotných žien.

Ďalších najmenej 40 ďalších tiel našli vo vraku lode a pod ním. Nie je pritom vylúčené, že konečný počet bude vyšší ako 300, keďže na palube sa údajne nachádzalo až 500 ľudí, z ktorých sa podarilo zachrániť len 151. Obete musia ukladať do hangáru, keďže v miestnej márnici nie je dostatok miesta. Taliansky premiér Enrico Letta nehodu označil za „nesmiernu tragédiu“ a jeho vláda na piatok vyhlásila štátny smútok.

Lampedusa sa nachádza len niekoľko kilometrov od Afriky a takmer dennodenne tam prichádzajú noví a noví migranti, množstvo z nich však cestu na improvizovaných plavidlách neprežije a zahynie vo vodách Stredozemného mora. Ostrov navštívil nedávno aj pápež František, ktorý sa tam pomodlil za imigrantov a vyzval na väčšiu solidaritu s osobami, ktoré sú nútené opustiť svoju krajinu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Enrico LettaPápež František