Pri protestoch za prepustenie Navaľného zadržala ruská polícia tisíce ľudí, niektorých zbili

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Russia Navalny Protests
Ruskí policajti mali niektorých demonštrantov aj fyzicky napadnúť. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 1. februára, 16:50

Masové celonárodné protesty v Rusku proti väzbe opozičného lídra a protikorupčného aktivistu Alexeja Navaľného vyústili do zadržania viac ako 5 100 osôb. Informovala o tom skupina OVD-Info, ktorá monitoruje politické zatknutia. Niektorých účastníkov pritom polícia aj zbila.

V Moskve, kde úrady zaviedli v centre mesta bezprecedentné bezpečnostné opatrenia, zatkli viac ako 1 600 ľudí. Medzi nimi i Navaľného manželku Juliu, ktorú prepustili po niekoľkých hodinách. Moskovský súd jej v pondelok 1. februára udelil pokutu 20-tisíc rubľov (asi 217 eur), pretože sa podľa súdu dopustila porušenia predpisov týkajúcich sa protestných zhromaždení.

Vojna proti ľudským právam

Podľa ľudskoprávnej organizácie Amnesty International moskovské úrady zatkli tak veľa ľudí, že tamojšie detenčné zariadenia už nemali voľné miesta a viac ako sto ľudí muselo byť umiestnených v zariadeniach určených na zadržiavanie cudzích štátnych príslušníkov čakajúcich na vyhostenie. Informovala o tom koordinátorka kampaní Amnesty International Slovakia (AIS) Alexandra Demetrianová.

„Kremeľ vedie vojnu proti ľudským právam a brutálne potláča volanie po slobode a zmene. Zúfalá snaha zatknúť a umlčať všetkých kritikov a kritičky ruskej vlády je odsúdená na neúspech a musí sa skončiť,“ zdôraznil riaditeľ AIS Rado Sloboda. Ruské úrady podľa neho musia pochopiť, že sloboda prejavu a právo na pokojné zhromažďovanie má pre stále rastúci počet Rusov a Rusiek nesmierny význam, a umožniť ľuďom vyjadrovať svoje názory bez obáv z perzekúcií.

Sloboda dodal, že všetci demonštranti a aktivistky zadržané za pokojnú účasť na nedávnych protestoch sú väzňami a väzenkyňami svedomia a musia byť okamžite a bezpodmienečne prepustení. „Polícia musí prestať zneužívať svoju silu a začať napĺňať svoj záväzok chrániť práva ruského ľudu,“ uzavrel riaditeľ AIS.

Ľuďom sa vyhrážajú väzením

V Petrohrade, druhom najväčšom meste Ruska, polícia zatkla viac ako 1 100 ľudí. Napriek hrozbám zatknutia a veľkej policajnej prítomnosti protestovali tisícky ľudí po celom Rusku. Jedny z najväčších protestných zhromaždení boli napríklad v Novosibirsku a Krasnojarsku na Sibíri či Jekaterinburgu na Urale.

Po prvej vlne protestov z predošlého víkendu, keď zadržali viac ako 4 000 ľudí, sa úrady snažili zabrániť ďalším demonštráciám na viacerých frontoch, pripomína agentúra AP. Niektorých Navaľného spolupracovníkov a aktivistov poslali súdy do väzenia, jeho brat Oleg, spolupracovníčka Ľubov Sobolová a traja ďalší v piatok dostali dva mesiace domáceho väzenia za údajné porušenie obmedzení proti šíreniu koronavírusu počas ostatných protestov.

Prokurátori tiež požadovali od platforiem sociálnych médií, aby zablokovali výzvy na protesty a ministerstvo vnútra vydalo varovanie pre verejnosť s tým, že účastníkov možno obviniť z účasti na masových nepokojoch, za čo hrozí maximálne osemročný trest odňatia slobody.

Súd rozhodne o jeho ďalšom osude

Navaľného, ktorý je najznámejším kritikom prezidenta Vladimira Putina, zadržali 17. januára po návrate z Nemecka. V krajine sa liečil päť mesiacov z následkov otravy nervovoparalytickou látkou novičok. Z útoku obviňuje Kremeľ, čo ruské úrady odmietajú.

Navaľného umiestnili do väzby na 30 dní. Podľa prokuratúry pobytom v Nemecku porušil pravidlá podmienečného odsúdenia za spreneveru. Navaľnyj označuje kauzu z roku 2014 za politicky motivovanú.

Väznenie Navaľného a zásahy voči demonštrantom sa stretli s kritikou zo zahraničia a výzvami na ich ukončenie. Navaľnyj by sa mal v utorok postaviť pred súd, ktorý by ho mohol poslať na niekoľko rokov do väzenia. Jeho tím vyzval na ten deň na ďalší protest v Moskve.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexandra DemetrianováAlexej NavaľnyjVladimir Putin
Firmy a inštitúcie Amnesty International