Heger prisľúbil pomoc vytopenej obci Rudno nad Hronom, ničivá povodeň usmrtila jednu osobu (foto)

Zaplavy rudno nad hronom
Neďaleko obce Rudno nad Hronom sa pretrhla nádrž. www.facebook.com
  • aktualizované 18. mája, 18:17

Hasiči pokračujú v odstraňovaní škôd po pondelkovom pretrhnutí protipovodňovej hrádze a následnej povodni v obci Rudno nad Hronom (okres Žarnovica). Voda po pretrhnutí pretekala celou obcou a zaplavovala pivnice rodinných domov. V tlačovej správe o tom informovala Katarína Križanová z komunikačného oddelenia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).

Silný prúd vody už stihol zachytiť a usmrtiť jednu osobu.

Do obce prišiel predseda vlády SR Eduard Heger, ktorý obci prisľúbil finančnú pomoc z rezervy premiéra hneď, ako budú vyčíslené škody. „Prioritou pre nás je pomôcť občanom tejto obce. Ľudia musia cítiť, že štát je tu pre nich, samospráva je tu pre nich,“ uviedol premiér na brífingu v postihnutej obci.

Škody nedokážu vyčísliť

Spolu s predsedom vlády SR prišiel do obce aj minister obrany SR Jaroslav Naď, ďalší ministri a zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Ľubomír Svoboda. Spoločne si prešli domy, navštívili ľudí a premiér skonštatoval, že situácia je vážna.

Pozostalým po bývalom starostovi, ktorého strhla a usmrtila voda, prejavil úprimnú sústrasť a poďakoval všetkým zložkám, ktoré prišli na pomoc občanom. Starosta Rudna nad Hronom Marián Šurjanský zatiaľ nedokáže rozsiahle škody vyčísliť, pretože udalosť je veľmi čerstvá. Povodeň spôsobila škody rôzneho rozsahu, hlavne na majetku.

„My nemáme v obci vodovod, treba čistiť studne a zabezpečiť základné veci. Škody sú na osobných automobiloch, pivniciach domov, ale aj na obytných častiach,“ popisuje následky povodne starosta.

Župa ponúkla ubytovanie

Ľuďom postihnutým povodňami v Rudne nad Hronom ponúkol Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) krízové ubytovanie. V tlačovej správe to uviedla Lenka Štepáneková, vedúca odboru komunikácie BBSK. Predseda kraja Ján Lunter osobne navštívil obec zasiahnutú povodňou. Situácia v obci je podľa banskobystrického župana vážna a naďalej hrozí zosuv svahu.

V prvom rade je nutné vyčistiť a sprevádzkovať studne, nakoľko tu nie je obecný vodovod. Ako kraj sme ponúkli starostovi možnosť krízového ubytovania pre 19 ľudí na internáte našej strednej školy v Žarnovici, ktoré môžu využiť či už miestni obyvatelia, alebo záchranné zložky,“ povedal Lunter.

Spolu s členmi vládnej delegácie si bol Lunter pozrieť aj priamo miesto nad obcou, kde sa pretrhla hrádza. Konštatoval, že voda poškodila na asi desiatich metroch aj cestu III. triedy, ktorá je v majetku kraja. Tá je podmytá z jednej tretiny a bude ju potrebné opraviť. Rovnako treba vyčistiť rigoly, skontrolovať a prípadne opraviť dva mosty, ktoré rovnako patria kraju.

Pomáhajú aj vojaci

Ráno zasadal v obci aj krízový štáb, ktorý rozdelil úlohy pre hasičov a ozbrojené sily, ktoré v obci pomáhajú. Ako informuje Ministerstvo obrany SR, v obci Rudno nad Hronom pomáha od utorkového rána aj 25 profesionálnych vojakov.

„Situácia v Rudne nad Hronom je naozaj vážna. V prvom rade nám je nesmierne ľúto ľudského života, ktorý si vyžiadala nárazová povodňová vlna. Na základe požiadavky krízového štábu sme obci poskytli sily a prostriedky na odstránenie následkov povodne, pričom naši vojaci budú spolu so zložkami Hasičského a záchranného zboru pomáhať dokedy to bude potrebné. Urobíme všetko pre to, aby sa situácia v obci čím skôr stabilizovala,“ povedal minister obrany Naď.

Opatrenia nespĺňali kritériá

Protipovodňová hrádza sa pretrhla podľa preverenia pracovníkmi Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) vplyvom výdatných zrážok. „Pretrhnuté vodozádržné opatrenie zrealizované v rámci Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí nie je majetkom nášho podniku a bolo vybudované na lesnom toku, ktorý sme prebrali do správy od Lesov SR tento rok,“ objasnil pre agentúru SITA hovorca SVP Marián Bocák.

„Odborníci už v minulosti argumentovali, že opatrenia realizované v rámci tohto projektu vo väčšine prípadov nespĺňajú požadované kritériá, nie sú vybudované odborne a s použitím vhodných materiálov,“ doplnil hovorca s tým, že tieto opatrenia boli budované v rokoch 2010 až 2012.

Generálny riaditeľ SVP Robert Hok ponúkol obci technickú a personálnu súčinnosť pri odstraňovaní škôd a stabilizácii neupravenej časti poškodeného brehu ako dôsledku pretrhnutého vodozádržného opatrenia. Upravenú časť potoka voda nepoškodila.

Zaplavy rudno nad hronom
Neďaleko obce Rudno nad Hronom sa pretrhla nádrž. www.facebook.com

Mičovský chce predchádzať takýmto udalostiam

Poukázaním na udalosti, akou je pondelková povodeň v obci Rudno nad Hronom, chce minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský otvoriť dialóg pri hľadaní riešení krajinotvorných prvkov, ktorými sa dá podobným katastrofám predchádzať. Ako ďalej uviedol v Rudne nad Hronom, zvlášť významným prínosom v tejto oblasti môžu byť rozsiahle skúsenosti lesníkov a ich činnosti.

„Známa lesnícka múdrosť hovorí: povodniam sa dá zabrániť jedine na horných tokoch. Toto je jedna z dôležitých lesníckych disciplín. Krajine sa musíme v tejto oblasti nevyhnutne venovať. Práve tieto udalosti to len potvrdzujú a zvýrazňujú túto dôležitosť,“ vyhlásil šéf agrorezortu.

„Opäť sme svedkami, keď prírodný živel spojil politikov, samosprávy. Je načase sa zamyslieť, že investície do krajiny, a najmä starostlivosť o vodozádržné objekty v lesoch, sú viac ako nevyhnutné. Sú totiž významne rozhodujúcim faktorom pri predchádzaní takýmto situáciám,“ uviedol generálny riaditeľ Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Michal Tomčík, ktorý vyzdvihol dôležitosť lesníctva a práce lesníkov pri ochrane krajiny.

HASIČI: Zasahujú pri povodni v Rudne nad Hronom
Foto: SITA/Prezídium HaZZ
HASIČI: Zasahujú pri povodni v Rudne nad Hronom
Hasiči naďalej zasahujú v obci Rudno nad Hronom, kde včera došlo k pretrhnutiu hrádze, pričom prívalová vlna zatopila ulice obce. Hasiči momentálne odstraňujú následky povodne, čistia a dezinfikujú studne a zdroje pitnej vody a odstraňujú nánosy bahna z ulíc a dvorov rodinných domov. Bratislava, 18. máj 2021. Foto: SITA/Prezídium HaZZ
HASIČI: Zasahujú pri povodni v Rudne nad Hronom
Na Rudnianskom potoku sa pretrhla protipovodňová hrádza. Foto: SITA/Prezídium HaZZ

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerJán LunterJaroslav NaďKatarína Križanová
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny krajHaZZ Hasičský a záchranný zbor