Pri ruskom nálete zahynuli štyria velitelia Islamského štátu, vrátane ministra vojny

Armáda
Foto: ilustračné, SITA/AP

BEJRÚT 8. septembra (WebNoviny.sk) — Ruská armáda zabila štyroch popredných veliteľov teroristickej organizácie Islamský štát (IS) počas náletu pri východosýrskom meste Dajr az-Zaur. Informovali o tom v piatok ruské tlačové agentúry citujúce stanovisko ministerstva obrany.

Podľa týchto údajov pri leteckom útoku zahynulo celkovo 40 militantov vrátane Muhammada al-Šímalího a Gulmuroda Chalimova. Al-Šímalí riadil prísun zahraničných bojovníkov do Sýrie a organizoval verbovanie nových posíl. Chalimov, ktorý šéfoval poriadkovej polícii v rodnom Tadžikistane a mal americký výcvik, bol často označovaný za ministra vojny Islamského štátu. Spojené štáty na jeho hlavu minulý rok vypísali odmenu tri milióny dolárov.

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že vláda nariadila útok po tom, čo získala od spravodajských služieb informácie o stretnutí popredných veliteľov IS v podzemnom bunkri v oblasti.

V okolí Dajr az-Zauru prebiehajú aktuálne ťažké boje medzi sýrskymi vládnymi silami a džihádistami, ktorí sa snažia obnoviť blokádu mesta. V utorok sa sýrskym jednotkám podarilo takmer trojročné obliehanie mesta prelomiť, čo sa považuje za významný úspech v boji proti IS.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát