Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vodná elektráreň Madunice
Foto: geocaching.sk
3. 01. 2011 13:22 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Pri S. Ľubovni a Leviciach chcú postaviť vodné elektrárne

BRATISLAVA 3. januára (WEBNOVINY) – V levickom a staroľubovnianskom okrese by mali vyrásť vodné elektrárne. V katastrálnom území obce Plášťovce v levickom okrese chce za približne 150 mil. eur na rieke Litava postaviť akumulačnú vodnú elektráreň spoločnosť Pow-en, a.s. Spoločnosť Slor, s.r.o. plánuje na rieke Poprad v lokalite obce Orlov vybudovať malú vodnú elektráreň za približne 2,3 mil. eur.

Ako vyplýva z investičného zámeru, ktorý už spoločnosť Pow-en predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie (Environmental Impact Assessment – EIA), akumulačná vodná elektráreň by mala mať výkon zhruba 60 megawattov, pričom ročne by mala vyrobiť približne 80 gigawatthodín elektrickej energie. S výstavbou akumulačnej vodnej elektrárne, ktorá by mala z malej časti zasahovať aj do katastrálnych území obcí Rykynčice a Drienovo v krupinskom okrese chce investor začať v roku 2013, pričom ukončenie výstavby je naplánované o päť rokov neskôr.

Akumulačná vodná elektráreň nepracuje podľa denného diagramu zaťaženia, ale jej výroba elektrickej energie začína na pokyn z centrálneho dispečingu v čase potreby vykrytia vyššej požiadavky na výrobu dodatočnej elektrickej energie. Vtedy sa voda akumulovaná v hornej nádrži privádza na turbíny elektrárne a do dolnej nádrže. Celkový objem dolnej nádrže by mal byť podľa investičného zámeru na úrovni od 4,3 mil. metrov kubických až do takmer 6 mil. metrov kubických, podľa toho pre aký variant sa investor rozhodne. Horná nádrž by mala mať objem takmer 4 mil. metrov kubických.

„Projekt Akumulačnej vodnej elektrárne Litava má najvýhodnejšie technické i vodohospodárske parametre pre energetické využitie a zároveň môže vyriešiť vážny vodohospodársky i spoločenský problém, a to ochranu obce Plášťovce pred povodňami,“ uviedol v zámere investor. Počas výstavby elektrárne by malo nájsť prácu 300 až 400 pracovníkov, samotnú prevádzku elektrárne by malo zabezpečovať desať zamestnancov.

Spoločnosť Slor chce podľa investičného zámeru, ktorý už predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie, začať s výstavbou malej vodnej elektrárne na rieke Poprad v apríli tohto roka, pričom ukončenie výstavby je naplánované na koniec roka 2012. Prietočná malá vodná elektráreň v katastrálnom území obce Orlov by mala mať inštalovaný výkon 600 kilowattov a ročne by mala vyrobiť viac ako 2,6 mil. kilowatthodín elektrickej energie.

Spoločnosť Pow-en sa podľa svojej internetovej stránky zaoberá výrobou elektrickej energie ako aj jej predajom. Firma, ktorá bola založená v roku 2007, dodáva elektrinu tak pre domácnosti ako aj pre podnikateľov. Firma Slor vznikla podľa výpisu z Obchodného registra SR v roku 2010. Ovládajú ju dve fyzické osoby. Vo svojom predmete činnosti má firma okrem iného zapísanú aj činnosť podnikateľských, organizačných a ekonomických poradcov.

Odporúčané články

Z vodnej elektrárne vytiahli mŕtvolu, telo muža bolo nahé Via Iuris poukazuje na elektráreň pre firmu blízku Brhelovi

Neprehliadnite

Sagan má pred majstrovstvami sveta silného vyzývateľa, Lucenko si po Arctic Race of Norway verí Kotleba mal podržať Ficovu vládu za to, že ich nezrušia, odkrýva Kočnerova Threema Foto: Motocyklista nezvládol zákrutu a vyletel z cesty, polícia hľadá svedkov nehody Minimálna mzda nedokáže pokryť každodenné potreby, odborári podporujú zvýšenie nad hranicu 600 eur

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X