Pri Teheráne sa krátko po štarte zrútil ukrajinský Boeing, zverejnili národnosť obetí (video+foto)

Pád lietadla, Boeing, Teherán
Trosky Boeingu 737-800 ukrajinských aeroliniek UIA, ktorý sa zrútil krátko po štarte z Medzinárodného letiska imáma Chomejního. Teherán, 8. január 2020. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 8. januára 11:31

Pri iránskej metropole Teherán havarovalo v stredu ukrajinské lietadlo so 176 ľuďmi na palube. Informovala o tom iránska štátna televízia. Nehodu podľa jej údajov nikto neprežil.

Boeing 737-800 spoločnosti Ukraine International Airlines (UIA) sa zrútil ráno krátko po štarte z Medzinárodného letiska imáma Chomejního, keď mu údajne začal horieť jeden z motorov. Pilot následne nad strojom stratil kontrolu, uviedla štátna tlačová agentúra IRNA.

167 pasažierov a 9 členov posádky

V lietadle sa nachádzalo 167 pasažierov a deväť členov posádky. Medzi pasažiermi sa viezlo 82 Iráncov, 63 Kanaďanov a tiež 11 Ukrajincov. Oznámil to ukrajinský minister zahraničia Vadym Prystajko.

Z Ukrajincov boli deviati členovia posádky a dvaja pasažieri. Na palube sa tiež nachádzali desiati Švédi, štyria Afganci, traja Nemci a traja Briti.

Lietadlo smerovalo do Kyjeva

Stroj smeroval do ukrajinského hlavného mesta Kyjev, kde  mala väčšina pasažierov mala prestúpiť na lety do iných destinácií. Nehodu nikto neprežil, potvrdili zdravotníci aj ministerstvo zahraničia. Na mieste zasahujú záchranné a vyšetrovacie tímy.

Podľa internetovej stránky Flightradar24 lietadlo prerušilo kontakt s riadiacou vežou takmer okamžite po vzlietnutí. Ihneď sa vynorili špekulácie, či havária nesúvisí s najnovšou vojenskou konfrontáciou medzi Iránom a USA.

Irán vypálil v stredu skoro ráno zo svojho územia sériu balistických rakiet na dve vojenské základne v Iraku, kde pôsobia americkí vojaci.  Podľa miestnych médií to bola pomsta za zabitie iránskeho generála Kásema Solejmáního pri Bagdade minulý týždeň.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie BoeingUkraine International Airlines (UIA)