Pri útokoch militantov na Sinaji zahynulo vyše sto ľudí

Násilnosti v Egypte
Egypt vyhlásil výnimočný stav pre neutíchajúce násilie, ktoré sa rozšírilo už do viacerých častí krajiny. Foto: SITA/AP

ARÍŠ 1. júla (WEBNOVINY) – Povstalci z egyptskej odnože extrémistickej skupiny Islamský štát (IS) zabili pri koordinovanom útoku na armádne a policajné stanovištia viac ako 100 ľudí. O poslednej bilancii jedného z najväčších útokov militantov v modernej histórii Egypta informovala tamojšia armáda.

Podľa agentúry Reuters sa medzi obeťami nachádzali vojaci, policajti, civilisti a militanti. Egyptská armáda v stredu prostredníctvom oficiálneho vyhlásenia informovala o najmenej sto mŕtvych militantoch a 17 zabitých vojakov.

https://www.youtube.com/watch?v=ViXBz-WLadI

K zodpovednosti za krviprelievanie sa prihlásila militantná skupina Sinajská provincia. Na sociálnych sieťach potvrdila, že jej bojovníci zasiahli pri útokoch na severe Sinajského polostrova dovedna 15 armádnych a policajných stanovíšť. V rámci série incidentov sa odpálili aj traja samovražední atentátnici v meste Aríš a jeho bezprostrednej blízkosti.

K paralelným útokom na severe Sinajského polostrova došlo dva dni po atentáte na popredného egyptského prokurátora v metropole Káhira. Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí v utorok prisľúbil, že dôjde k zintenzívneniu dva roky trvajúceho ťaženia proti tamojším militantom. Sinajská provincia je najaktívnejšou militantnou skupinou v danom regióne a oficiálne sa hlási k IS, teda k sunnitskej extrémistickej skupine ovládajúcej rozsiahle územia v Iraku a Sýrii.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát