Pri útoku bol v Mósule zničený posledný most cez Tigris

Mósul
Foto: SITA/AP

BAGDAD 28. decembra (WebNoviny.sk) – Pri leteckom útoku na mesto Mósul, ovládanom militantmi z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS), došlo k zničeniu posledného funkčného mosta cez rieku Tigris.

Miestni obyvatelia dnes pre agentúru AP uviedli, že k vzdušnému útoku na most v Mósule došlo ešte v pondelok nadránom. Predstavitelia irackých ozbrojených síl a Američanmi vedenej medzinárodnej koalície incident nekomentovali.

Aktivisti pôsobiaci v Mósule zverejnili v utorok večer na internete fotografie železného mosta s pokrútenými nosníkmi visiacimi do vody. Prepravu obyvateľov Mósulu z jedného brehu Tigrisu na druhý zabezpečujú kompy. V severoirackom Mósule stálo na rieke Tigris, ktorá preteká stredom mesta, päť mostov. V súčasnosti sú všetky zničené.

Bitka o Mósul ovládaný Islamským štátom sa začala 17. októbra. Na pozície islamistov v okolí mesta útočia príslušníci irackej armády, kurdských polovojenských jednotiek péšmarga, sunnitských kmeňových jednotiek a Bagdadom schválených šiitských milícií. Zo vzduchu ich podporuje medzinárodná koalícia vedená Spojenými štátmi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát