Pri útoku na českú patrolu v Afganistane utrpelo zranenia päť vojakov, nálož vybuchla v aute

Afganistan
Foto: ilustračné, SITA/AP.

PRAHA 18. októbra (WebNoviny.sk) – Pri útoku na českú patrolu v Afganistane utrpelo v stredu zranenia päť českých vojakov. Informovalo o tom české ministerstvo obrany.

„V stredu 17. októbra 2018 okolo 14:20 nášho času došlo pri plnení operačnej úlohy strážnou rotou v okolí základne Bagram v afganskej provincii Parván k útoku na českú patrolu,“ uviedol rezort v tlačovej správe.

Nálož uložené v auta

Podľa generálneho štábu explodovala nálož uložená v aute, ktorá vybuchla, keď bolo v blízkosti vozidlo patroly, uvádza portál Novinky.cz.

„Následkom výbuchu sa obrnené vozidlo MRAP (Mine-Resistant Ambush Protected) prevrátilo a bolo zranených päť českých vojakov posádky. Štyria vojaci VB (1985), MJ (1984), MS (1976), M. Š. (1992) boli ľahko zranení a jeden vojak DK (1983) bol zranený ťažko. Všetkým zraneným vojakom bola na mieste poskytnutá prvá pomoc a následne boli letecky transportovaní do vojenskej nemocnice na základni Bagram,“ uviedol generálny štáb.

Dvaja vojaci sú stále v nemocnici

Troch vojakov už prepustili z nemocnice k ich jednotke a jeden vojak s ľahkým zranením zostáva v nemocnici na pozorovaní. „Ťažko ranený vojak bol operovaný a teraz je v stabilizovanom stave a mimo ohrozenia života,“ konštatovalo ministerstvo.

Informácia prichádza krátko po tom, čo české médiá zverejnili správu, s ktorou prišli Lidové noviny, podľa ktorej české špeciálne sily zabili v Afganistane jedného z organizátorov augustového útoku, pri ktorom zahynuli traja českí vojaci.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom