Pri útoku v Sýrii zahynuli dvaja vysokopostavení islamisti

Gripen
Foto: Ilustračné, SITA/Ľudovít Vaniher

BEJRÚT 13. júla (WEBNOVINY) – Dvaja vysokopostavení vodcovia extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) v pondelok zahynuli pri leteckom útoku v severovýchodnej časti Sýrie. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii.

SOHR, ktoré svoje informácie získava od siete aktivistov v Sýrii, identifikovalo vodcov ako Iračana abú Usámu Irakího a Sýrčana Amíra Rafdána. Šéf SOHR Rámí Abdal Rahmán zdôraznil, že nie je jasné, či nálet v provincii Hasaka vykonalo sýrske letectvo alebo koalícia vedená Spojenými štátmi.

IS bojuje v tejto provincii proti silám sýrskej vlády, ako aj proti jednotkám sýrskych Kurdov, ktorým koalícia poskytuje leteckú podporu. Provincia Hasaka susedí na severe s Tureckom a na východe s Irakom. Americký prezident Barack Obama minulý týždeň oznámil, že medzinárodná koalícia zintenzívňuje svoju leteckú kampaň na severe Sýrie. Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG) v poslednom období dosiahli v tejto oblasti viacero územných ziskov na úkor IS a obsadili mesto Tel Abjád na tureckej hranici.

Rámí Abdal Rahmán povedal, že zabitý militant Irakí mal titul „guvernéra“ provincie, ktorú IS vyhlásil v severovýchodnej Sýrii. Amír Rafdán zase v minulosti pôsobil ako guvernér IS v provincii Dajr az-Zaur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack Obama
Firmy a inštitúcie Islamský štát