Pri výbere strednej školy môže pomôcť poradca

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
škola
Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 26. januára (WEBNOVINY) – Výber strednej školy patrí medzi najzávažnejšie kroky v živote, deviataci by preto nemali svoje rozhodnutie podceňovať. Tvrdí to Asociácia výchovných poradcov (AVP). V súvislosti s blížiacimi sa prijímačkami vyzýva deviatakov a ich rodičov, aby sa nebáli obrátiť na výchovných poradcov, ktorí pôsobia na každej základnej škole. „Poskytujú komplexný poradenský servis v oblasti správneho smerovania v otázke voľby povolania a profesie pre žiakov, študentov a rodičov,“ uviedla štatutárna zástupkyňa Asociácie výchovných poradcov Alžbeta Dianovská.

Výchovní poradcovia majú zabezpečiť a koordinovať študijno-profesijné poradenstvo pre žiakov, ktorí sú osobnostne nevyhranení, zdravotne oslabení, žiakov so špeciálnymi výchovnými potrebami (ak sú integrovaní v bežnej triede základnej školy) a pre zatiaľ nerozhodných pri výbere profesijnej orientácie. Vhodné je vopred sa dohodnúť na termíne.

Podľa Dianovskej výchovní poradcovia v otázkach študijno-profesijného a kariérového poradenstva úzko spolupracujú s metodikmi pre výchovné a kariérové poradenstvo, ktorí pracujú v centrách pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v okresných mestách. Metodici využívajú pri práci škálu profesijných testov a dotazníkov, zameraných na diferenciáciu záujmov a schopností žiakov. Sprostredkúvajú diagnostické psychologické vyšetrenie u odborných zamestnancov poradní, aby čo najlepšie pomohli žiakom a študentom pri výbere budúceho povolania.

Rizikovými faktormi pri výbere strednej školy sú napríklad vplyv kamarátov, subjektívne sebahodnotenie na úkor racionálneho či nedostatočné informácie o trhu práce a povolaniach. Výber deviatakov dokáže nepriaznivo ovplyvniť aj direktívne rozhodnutie rodiča alebo záujem, respektíve nezáujem, dostať sa na hocijakú strednú školu s maturitou. „Rodičia a škola môžu pomôcť, radiť, odporúčať, ale rozhodnúť by sa mal dospievajúci žiak sám,“ konštatuje Dianovská. Asociácia upozorňuje, že výber strednej školy by mal zodpovedať schopnostiam, zručnostiam a osobnosti žiaka.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia