Pri výskume Parkinsona sa testujú iPS bunky

Bunka
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 14. júla (WEBNOVINY) Vedci začínajú s prvým väčším britským výskumom ochorenia s použitím kmeňových buniek, pri ktorých nie je potrebné vytvárať a ničiť embryá. Tím z Oxfordskej univerzity bude pri skúmaní Parkinsonovej choroby používať indukované pluripotentné kmeňové bunky (iPS bunky) – dospelé kmeňové bunky so schopnosťou stať sa ktoroukoľvek bunkou v ľudskom tele.

Tieto bunky sa budú používať na vypestovanie mozgových neurónov, ktoré u ľudí s ochorením odumierajú. Vedcom sa iPS bunky podarilo vyvinúť v roku 2007. V tom čase sa vyjadrili, že iPS bunky majú možnosť poskytnúť mnohé z výhod embryonálnych kmeňových buniek, bez akýchkoľvek etických zábran. Tím z Oxfordskej univerzity je jedným z prvých na svete, ktorý pri veľkom klinickom výskume dôležitého ochorenia používa iPS bunky. Vedci budú počas výskumu odoberať pokožkové bunky tisícke pacientov trpiacich počiatočným štádiom Parkinsonovej choroby a premieňať ich na nervové bunky. Ako uviedli na každoročnom vedeckom stretnutí UK National Stem Cell Network, chcú takýmto spôsobom ochorenie lepšie pochopiť.

IPS bunky umožňujú vedcom vytvoriť nekonečné množstvá nervových buniek, ktoré môžu používať pri pokusoch a pri testoch nových liekov. „Parkinsonova choroba je druhým najbežnejším neurodegeneratívnym ochorením v Británii a pri rastúcej dĺžke života ľudí sa bude vyskytovať čoraz častejšie,“ uviedol vedúci Oxford Parkinson’s Disease Centre Richard Wade-Martins.

Informácie zverejnila webová stránka news.bbc.co.uk.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom