Pri zamestnávaní panuje medzi podnikateľmi optimizmus

Bez názvu
Najväčší úspech pri výbere zamestnancov majú mená Ildikó a Marán Foto: www.storiesofwisdom.com

BRATISLAVA 11. júna (WEBNOVINY) – Očakávania zamestnávateľov na Slovensku na tretí štvrťrok tohto roka sú mierne optimistické. Na utorkovej tlačovej besede to uviedla generálna riaditeľka Manpower ČR a SR Jaroslava Rezlerová.

Podľa pravidelného prieskumu, ktorý zrealizovala spoločnosť na vzorke 751 zamestnávateľov na Slovensku, nárast počtu zamestnancov v treťom kvartáli tohto roka očakáva 10 % opýtaných zamestnávateľov a 9 % ich pokles.

V porovnaní s druhým štvrťrokom tohto roka sa tak čistý index trhu práce nezmenil. Na apríl až jún tohto roka bolo takisto o 1 percentuálny bod viac zamestnávateľov, ktorí plánovali prepúšťať zamestnancov oproti tým, ktorí hlásili prijímanie ľudí.

„Na Slovensku pokračuje opatrný optimizmus,“ povedala Rezlerová. Žiadne zmeny v počte pracovných síl v júli až septembri tohto roka nečaká 79 % zamestnávateľov a 2 % oslovených zamestnávateľov sa k tejto otázke nevedeli vyjadriť.

Dobré správy z maloobchodu

Platba kartou, žena, obchod
Foto: shutterstock.com

Zamestnávatelia v šiestich z desiatich odvetví očakávajú v treťom štvrťroku 2013 zlepšenie náborového prostredia.

Najoptimistickejšie výhľady hlási veľkoobchod a maloobchod, kde percento firiem s plánovaným rastom počtu zamestnancov o 10 percentuálnych bodov prevýšil percento spoločností, ktoré plánujú prepúšťať. Pozitívne vyhliadky sú aj v spracovateľskom priemysle.

V tomto sektore je rozdiel medzi percentom firiem s plánovaným náborom zamestnancov a percentom firiem, ktoré sa chystajú znižovať stav zamestnancov, 9 percentuálnych bodov v prospech firiem s očakávaným prijímaním zamestnancov.

Pesimistické sú náborové plány zamestnávateľov v odvetví výroby a rozvodu elektriny, plynu a vody. Percento zamestnávateľov, ktorí očakávajú prepúšťanie zamestnancov, v tomto odvetví o 14 percentuálnych bodov presiahol počet firiem, ktoré sa chystajú rady zamestnancov rozširovať.

Negatívny výhľad je aj v ťažbe nerastných surovín, kde percento subjektov s plánovaným znižovaním stavu zamestnancov je o 12 percentuálnych bodov vyššie ako percento subjektov, ktoré plánujú zamestnancov prijímať.

Zamestnávatelia v Bratislave sú pri výhľade na tretí štvrťrok tohto roka najoptimistickejší. V tomto regióne je o 8 percentuálnych bodov viac zamestnávateľov, ktorí chcú prijímať zamestnancov, v porovnaní s tými, ktorí plánujú ich prepúšťanie.

Stredné Slovensko chce prepúšťať

Nová zákazka pre LOTN
Foto: SITA/Tomáš Somr

Pesimistickí sú zamestnávatelia na strednom Slovensku. Na strednom Slovensku je totiž percento zamestnávateľov, ktorí chcú v júli až septembri tohto roka prepúšťať, o 5 percentuálnych bodov vyššie ako percento zamestnávateľov s plánovaným prijímaním zamestnancov.

Prieskum „Manpower Index trhu práce” sa vykonáva každý štvrťrok za účelom sledovania zámerov zamestnávateľov znížiť alebo zvýšiť počet zamestnancov počas nasledujúceho štvrťroku.

V rámci projektu na tretí kvartál 2013 bola oslovená reprezentatívna vzorka 751 zamestnávateľov na Slovensku s rovnakou otázkou: „Ako očakávate, že sa zmení celkový počet zamestnancov vo vašej spoločnosti v nasledujúcom štvrťroku do konca septembra 2013 v porovnaní s aktuálnym štvrťrokom?“.

Spoločnosť ManpowerGroup poskytuje služby a riešenia, ktoré pokrývajú životný cyklus zamestnanca a pomáhajú jej klientom dosiahnuť svoje ciele a zvýšiť si konkurencieschopnosť.

Na Slovensku sa Manpower každý mesiac stará o personálnu a mzdovú agendu viac ako 2 tisíc pridelených zamestnancov, ktorých vyhľadal a ktorí pracujú u jeho klientov. Vďaka svojej sieti 6 pobočiek nájde Manpower ročne pre 500 klientov 6 tisíc nových spolupracovníkov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom