Pri zimnej údržbe Prešova pomôžu aj nezamestnaní a väzni

Poľadovica
Chodníky sú nebezpečné, ľudia pádajú a končia v nemocnici. Foto: SITA/Nina Bednáriková

PREŠOV 18. novembra (WEBNOVINY) – Prešovské komunikácie budú počas zimy udržiavať v zjazdnom stave dve dodávateľské spoločnosti, pomáhať budú aj nezamestnaní v rámci menších obecných služieb a odsúdení.

Na zimu sa mesto pravidelne zásobuje posypovým inertným materiálom v množstve 1500 ton a 150 ton nakupuje do zásoby chemického posypového materiálu.

Ako informovala hovorkyňa prešovskej radnice Veronika Kmetóny Gazdová, mesto má vo svojej správe 170 kilometrov ciest a 177 kilometrov chodníkov.

K zimnej údržbe nepatrí iba odhŕňanie snehu a posyp vozoviek, ale aj priebežný monitoring. Na základe získaných informácií dispečeri môžu promptne reagovať na zmeny počasia a podľa potreby poslať do terénu techniku. K dispozícii majú 14 kusov vozidiel, ich vozový park tvoria posypové mechanizmy, traktory, multikáry, radlice a ďalšie vozidlá.

Hovorkyňa uviedla, že zástupcovia zmluvnej spoločnosti spolu s pracovníkmi mestského úradu skompletizujú tzv. pasport zimnej údržby a monitoring pohybu techniky, vďaka čomu budú môcť Prešovčania cez web mesta sledovať, po ktorých uliciach sa aktuálne vozidlá zimnej údržby pohybujú. Túto novinku zaviedli v priebehu poslednej zimnej sezóny a medzi obyvateľmi mesta bola obľúbená.

Náklady na zimnú údržbu sa počas celej sezóny pohybujú od 630 do 650.tisíc eur. „Keďže ide o rozpočtovú položku, ktorá sa prelína z jedného kalendárneho roka do druhého, finančné náklady na zimnú údržbu budú zosumarizované po jej skončení. Sezóna oficiálne končí posledným marcovým dňom,“ uviedla Kmetóny Gazdová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom