Priaznivci Róberta Bezáka zaplnili námestie, dážď im nevadil

V Bratislave bol koncert pre Bezáka
V utorok podvečer sa na bratislavskom Hlavnom námestí konal koncert na podporu odvolaného trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka. Bratislava, 10. júl 2012. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 10. júla (WEBNOVINY) – Na podporu odvolaného trnavského arcibiskupa Mons. Róberta Bezáka sa v utorok od 19:00 na bratislavskom Hlavnom námestí uskutočnil približne dvojhodinový koncert.

Ešte pred siedmou sa na námestí v historickom centre hlavného mesta nazbierali stovky ľudí. Ľudí neodradil ani dážď, ktorý sa spustil v polovici koncertu.

Na úvod zaznel Hymnus na lásku z listu apoštola Pavla Korinťanom a modlitba Otčenáš. Koncert založili jeho organizátori výlučne na občianskom princípe, keďže Róbert Bezák svojimi postojmi oslovoval a spájal nielen veriacich, ale aj ateistov.

Dali tak verejnosti možnosť podporiť odvolaného Bezáka. Koncert mal slovenskej verejnosti odkázať „pocit spolupatričnosti s otcom arcibiskupom a hlavne zdôrazniť, že nie sme proti ničomu, sme za niečo“, povedal pre agentúru SITA spoluorganizátor Koncertu na podporu Mons. Róberta Bezáka Marián Pavlovič.

Obrazom: Ľudia v Bratislave podporili Róberta Bezáka

Podľa Pavloviča sa stotožňujú s myšlienkami, so spôsobom, akým Bezák spájal naprieč Slovenskom jednotlivé konfesie, ľudí i neveriacich.

Bezák je „človek, ktorý je hodný nasledovania. Rešpektujeme stopercentne rozhodnutie Svätého Otca, určite sa mu podvoľujeme, ale nedá nám mlčať. Sme ovečky, poslušné ovečky, ale nie sme stádo. A tu sa vlastne tá analógia s ovečkami končí, pretože sme dostali od Pána Boha rozum. A čo učíme naše deti? Aby sa nebáli pýtať prečo. Pretože táto otázka ich posúva dopredu a ďalej,“ dodal pre SITA Marián Pavlovič.

Na koncerte si publikum vypočulo speváčku Luciu Lužinskú s gitaristom Borisom Čellárom, Zuzanu Homolovú a speváčku Janais, violončelistu Jozefa Luptáka s akordeonistom Borisom Lenkom a zbor Céčkari z Kostola sv. Cyrila a Metoda.

Vrcholom koncertu bolo vystúpenie svetoznámeho operného speváka Miroslava Dvorského s klaviristom Danielom Buranovským. Prišli aj kazateľ Daniel Pastirčák, kňaz Anton Srholec, herci Zuzana Kronerová a Karol Čálik. Multiinštrumentalista Marián Varga sa ospravedlnil pre chorobu. K podpore Róberta Bezáka sa symbolicky pripojili aj ďalší umelci, ktorí však nemohli prísť osobne.

Obrazom: Občania vyjadrili podporu odvolanému arcibiskupovi

Účinkujúci nechceli honorár

Všetci účinkujúci prišli bez nároku na honorár a na koncert tiež nebolo vstupné. Napríklad Miroslav Dvorský podporil Mons. Bezáka už minulý týždeň v stredu v Trnave počas benefičného koncertu Večer ľudí dobrej vôle, keď mu venoval jednu zo svojich piesní.

V Bratislave bol koncert pre Bezáka
Foto: SITA/Marián Peiger

Počas koncertu mohli všetci záujemcovia pripojiť svoj podpis pod petíciu, ktorú spustili trnavskí aktivisti a žiadajú v nej vysvetlenie odvolania Bezáka.

Na záver organizátori prečítali verejnú výzvu reholi Redemptoristov na Slovensku, Konferencii biskupov Slovenska a apoštolskému nunciovi.

Vyzvali v nej otca Václava Hypiusa, viceprovinciála rehole Redemptoristov na Slovensku, ku ktorým Mons. Bezák patrí, aby mu dovolili pôsobiť na Slovensku.

„Prosíme Konferenciu biskupov Slovenska, aby sa postavila za svojho člena,“ píšu ďalej vo výzve. Zároveň prosia apoštolského nuncia na Slovensku, aby tlmočil pápežovi ich názor.

Svätý Otec Benedikt XVI. v pondelok 2. júla odvolal arcibiskupa Róberta Bezáka z pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy. Rozhodol sa tak na základe apoštolskej vizitácie, ktorá sa uskutočnila 22. januára až 1. februára 2012.

Biskupi katolíckej cirkvi na Slovensku v utorok vyzvali veriacich, aby s rešpektom a s dôverou prijali rozhodnutie Svätého Otca odvolať Róberta Bezáka z úradu trnavského arcibiskupa.

Obrazom: Sviečky horia za návrat Róberta Bezáka

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anton SrholecBenedikt XVI.Marián VargaRóbert BezákZuzana Kronerová