Priaznivci Smeru napadli na protestoch v Košiciach aktivistov, pred ľudí predstúpil aj Gašparovič (video+foto)

PROTEST: Strany SMER - SD v Košiciach
Zľava: Podpredseda strany SMER - SD Ladislav Kamenický, bývalý prezident SR Ivan Gašparovič a predseda strany SMER - SD Robert Fico počas protestu strany Smer - sociálna demokracia na Hlavnej ulici v Košiciach pri príležitosti štátneho sviatku Dňa Ústavy SR. Košice, 1. september 2021. Foto: SITA/Ivan Fleischer

Na Deň ústavy sa v stredu 1. septembra na košickej Hlavnej ulici konali tri rôzne protestné zhromaždenia. Dve organizovali politické strany a jedno občianski aktivisti. Budova Ústavného súdu SR bola preventívne ohradená bariérami a v jej blízkosti sa pohybovalo niekoľko policajných hliadok.

Prišli stovky ľudí

O 15:00 sa pri Dolnej bráne začalo protestné zhromaždenie hnutia Republika, na ktorom sa zúčastnilo niekoľko stoviek ľudí. Zhromaždenie, na ktoré strana Smer-SD, pozývala svojich prívržencov pred ústavný súd, sa nakoniec o 16:00 konalo pri súsoší Immaculata, niekoľko stoviek metrov od budovy súdu.

Pred približne dvoma tisíckami ľudí vystúpil okrem súčasných predstaviteľov strany Smer-SD aj bývalý prezident Ivan Gašparovič.

Aktivisti zastupovali slušných ľudí

Tretie zhromaždenie neďaleko OD Urban organizovali občianski aktivisti z komunity Otvorené Košice, ktorí prišli svojou účasťou podporiť Ústavný súd SR.

„Sme tu dnes preto, aby sme zastupovali hlas slušných ľudí, ktorí aj napriek veľmi ťažkej situácii, v ktorej sa ako spoločnosť nachádzame, dodržiavajú opatrenia, nespochybňujú vedcov a sú zodpovední a solidárni so svojím okolím. A chceme ukázať, že sme stále tu a je nás stále veľa,“ uviedol zakladateľ komunity Otvorené Košice Ján Gálik.

Toto zhromaždenie sprevádzalo niekoľko výtržností, keď priaznivci strany Smer-SD presúvajúci sa popred zhromaždenie verbálne a v niektorých prípadoch aj fyzicky napádali aktivistov komunity. Aj z tohto dôvodu ukončili aktivisti svoje zhromaždenie predčasne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Gašparovič
Firmy a inštitúcie Hnutie RepublikaSMER-SD