Príbeh slovenského šampióna z chatrče vás chytí za srdce

Viliam Tankó
Mladý slovenský boxerista Viliam Tankó (vpravo) si z I. európskych hier v Baku odniesol cennú bronzovú medailu. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BAKU 26. júna (WEBNOVINY) – Za bronzovou medailou Viliama Tankóa na európskych hrách v Baku sa odohráva zaujímavý životný príbeh ešte len 20-ročného boxera KO Box Clubu Galanta. So športom medzi povrazmi začínal ako 8-ročný v Tomášikove neďaleko Galanty. Jeho prvým trénerom bol Ladislav Karácsony.

„Dal mi dobré základy a boxoval som tam osem rokov. Do špičky nám však chýbalo veľa, preto som prestúpil do Galanty k Tomášovi ´Kidovi´ Kovácsovi. Jemu patrí veľká vďaka za všetko, čo pre mňa urobil. Veľmi si ho vážim, je ako môj druhý otec,“ povedal Tankó.

Tankó myslí na vysokú školu

Od roku 2011 mal v Galante utvorené veľmi dobré podmienky na šport, ale myslel aj ďalej ako len na zdolanie protivníka v ringu. Kvalitné dvojfázové tréningy striedala škola, kde mal individuálny študijný plán.

„Teraz som maturitou ukončil strednú školu a uvažujem aj nad tým, čo bude ďalej. V septembri sa pokúsim dostať na policajnú školu. Chcem to skúsiť a spraviť pre to všetko. Život sa nezačína a nekončí v telocvični, musím myslieť aj na budúcnosť. Čo ak príde zranenie, čo potom?“ naznačil bronzový medailista z Baku v kategórii do 52 kg v skratke svoje nešportové ciele.

Tankó sa musel už v detskom veku boriť s problémami, ktoré jeho rovesníci nepoznali. Týkali sa bývania. „Rodičia sa rozviedli, keď som mal 14 rokov. Neférovo – podvodom sme prišli o rodinný dom. Potom sme dostali od starostu našej obce do prenájmu dom neďaleko smetiska. O kvalitných podmienkach na život sa nedalo hovoriť, ale v núdzi to pomohlo. Po dvoch rokoch sa nám odtiaľ podarilo odísť do pekného, ale jednoizbového bytu. Dnes už máme tri izby v Čiernom Brode a podmienky oveľa lepšie,“ zaspomínal si Tankó.

Boxerov najbližší sen sú olympijské hry

Zdôraznil, že bez podpory a pomoci trénera Tomáša „Kida“ Kovácsa by to nešlo. Pomohol mu aj iným spôsobom. „Ako dieťa som mal úraz v škole, vybil som si predný zub. Dal som si to spraviť, ale po roku boxovania sa mi to zničilo. Nemal som peniaze na nový zub, ale od trénera som dostal na osemnáste narodeniny zubný implantát. Ďakujem mu za to veľmi pekne,“ vysvetlil Tankó.

Svoju boxerskú budúcnosť vidí na olympijských hrách a možno o niečo neskôr aj v profesionálnom ringu. „Najprv sa chcem dostať na olympijské hry, ostatné je zatiaľ ďaleko. Veľmi rád by som však dostal z boxu, čo sa bude dať. Je to môj život,“ dodal Tankó.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Viliam Tankó