Príbuzní a priatelia obetí si pripomenuli piate výročie zostrelenia Boeingu 777 nad Ukrajinou

Boeing 777, let MH17
Kvety na pamiatku obetí zostreleného letu MH17. Foto: archívne, SITA/AP

Päť rokov po zostrelení letu MH17 malajzijských aerolínií nad východnou Ukrajinou sa v stredu pri pamätníku v Holandsku zišli príbuzní a priatelia obetí.

Prečítajú mená všetkých pasažierov

Členovia rodín začali prichádzať už hodiny pred začiatkom pamätnej ceremónie. Mnohí sa držali za ruky zvierajúc kytice slnečníc.

Počas ceremónie prečítajú mená všetkých 298 pasažierov a členov posádky, ktorí prišli o život.

Pamätník pri amsterdamskom letisku Schiphol obklopujú stromy, ktoré zasadili na pamiatku obetí, pre každého zosnulého jeden. S prejavmi vystúpili aj holandský premiér Mark Rutte a predseda nadácie príbuzných obetí.

Boeing 777 zostrelili nad východnou Ukrajinou

Boeing 777 leteckej spoločnosti Malaysian Airlines smeroval z holandského Amsterdamu do malajzijskej metropoly Kuala Lumpur, keď ho 17. júla 2014 zostrelili nad východnou Ukrajinou.

Vyšetrovací tím minulý rok vyjadril presvedčenie, že ho zostrelila raketa systému Buk. Podľa vyšetrovateľov to bola konkrétne raketa 53. brigády protivzdušnej obrany z ruského Kursku.

Minulý mesiac vyšetrovatelia obvinili z vraždy 298 cestujúcich a členov posádky štyroch mužov, medzi nimi popredného vodcu ukrajinských separatistov. Medzi obeťami bolo takmer 200 Holanďanov, ďalšie obete pochádzali z Malajzie, Austrálie, Kanady, Veľkej Británie a Belgicka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom