Príčiny abdikácie pápeža treba hľadať v plnení povinností

Pápež
Pápež Benedikt XVI. koncom februára abdikuje. Foto: SITA, AP
šaštín
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
BRATISLAVA 11. februára (WEBNOVINY) – Príčiny odstúpenia pápeža Benedikta XVI. treba hľadať podľa slovenského kardinála Jozefa Tomka v tom, že Svätý Otec je človek, ktorý svoje povinnosti berie stopercentne.

Sily sú slabšie, ale nevidno príčiny. Pamätám si na Jána Pavla II., on bol posledné mesiace oveľa slabší ako Benedikt XVI. Poznám ho (Benedikta XVI.) dosť dlho, od roku 1969 a neskôr v Ríme 1981. Je to človek, ktorý svoje povinnosti berie stopercentne, tam treba možno hľadať koreň jeho rozhodnutia, ale to sú len hádanky, prečo to tak radikálne riešil. To sú moje dojmy a osobné vysvetlenia,“ povedal kardinál Tomko na audiozázname Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska.

Tomko bol na zasadnutí konzistória, na ktorom pápež oznámil svoje rozhodnutie. Jeho rozhodnutie sa dozvedel z úst Svätého Otca asi o pol dvanástej. Podľa neho išlo o slávnostnú schôdzku, na ktorej bolo veľa kardinálov, aby rozhodli o súhlase so svätorečením v troch kauzách.

Na konci, keď sme si mysleli, že už nebude žiadna otázka, Svätý Otec si sadol s tým, že nám má čo povedať. Prečítal po latinsky svoje vyhlásenie. Začal to s tým, že vyhlásenie dáva po úvahe. Povedal to celkom jasným hlasom. Vidno, že jeho rozhodnutie je pevné. Ako ho poznám, je to konečnoplatné rozhodnutie,“ vyhlásil kardinál Tomko.

Obrazom: Pápež Benedikt XVI.

Podľa kardinála pápež oznámil, že sa nepovažuje za takého, aby mohol naplno spravovať s plnými silami cirkev a riadiť ju v ťažkej dobe.

Pri tom nám aj oznámil, že sa úradu vzdá a že to spraví s platnosťou 28. februára dvadsiatou hodinou. Teda odvtedy bude pápežský stolec uprázdnený a prejde sa k voľbe nového pápeža,“ konštatoval. Následne sa kardinál dekan Angelo Sodano prihlásil o slovo a v krátkom prejave poďakoval Svätému Otcovi za celú službu.

Vyjadril mu naše prekvapenie, ale aj istotu, že cirkev je v Božích rukách,“ dodal Tomko.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benedikt XVI.Kardinál Jozef TomkoPápež Benedikt XVI.