Přidal navrhne Čarnogurského ako prezidentského kandidáta

Ján Čarnogurský
Právny poradca výboru Ján Čarnogurský (vpravo) počas TB Občianskeho výboru za objektívne informovanie verejnosti Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 12. októbra (WEBNOVINY) – Rada KDH v sobotu rozhodne, kto bude prezidentským kandidátom hnutia.

Predsedníctvo navrhlo, aby sa ním stal predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský, ktorý ochotu kandidovať oznámil už v júni.

Vtedy mal však podmienku, že ho musia podporiť okrem KDH, aj Most-Híd a SDKÚ-DS.

Predsedníctvo v pondelok rozhodlo, že bude kandidovať na post prezidenta aj keď ho nepodporí SDKÚ-DS. Most-Híd vyjadril podporu Hrušovskému hneď v júni. SDKÚ-DS sa vyjadrí až po novembrových regionálnych voľbách.

Kandidáta na prezidenta však môže navrhnúť ktorýkoľvek člen Rady KDH. Trnavský krajský predseda KDH Alojz Přidal navrhne na sobotňajšom rokovaní Rady KDH, aby schválila Jána Čarnogurského ako prezidentského kandidáta. Ako povedal v piatok pre agentúru SITA, tento návrh dá aj napriek odchodu Čarnogurského z hnutia. „Navrhnem, aby rada prijala uznesenie, podľa ktorého rešpektuje rozhodnutie prvého predsedu KDH Jána Čarnogurského o tom, že bude kandidovať na funkciu prezidenta SR ako občiansky kandidát a vyzvala členov KDH, voličov a sympatizantov hnutia odovzdať v prezidentských voľbách svoj hlas Jánovi Čarnogurskému,“ povedal Přidal.

Hrušovský podľa Přidala zvolený nebude

Přidal si myslí, že Pavol Hrušovský, ktorého odporúča ako prezidentského kandidáta predsedníctvo, zvolený za prezidenta nebude. „Jeho kandidatúra hnutie rozdelí. Ak nepostúpi do druhého kola, tak to podľa môjho názoru nepomôže ani jemu osobne. To sa môže stať, lebo kde sa dvaja bijú – tretí víťazí. Možno Rado Procházka. Vieme, čo potom? Ak by KDH podporilo Jána Čarnogurského, tak nie je bez šancí,“ zdôraznil Přidal.

Sobotňajšie rokovanie Rady KDH považuje Přidal za jedno z najdôležitejších v histórii hnutia a možno kľúčové pre jeho budúcnosť. Rada KDH totiž rozhodne, či podporí návrh predsedníctva KDH, proti ktorému hlasovali dvaja jeho členovia a Hrušovský nehlasoval, alebo vyhovie žiadosti Jána Čarnogurského, ktorú predniesol v Piešťanoch, aby ho kresťanskí demokrati podporili ako občianskeho kandidáta. „Rozhodneme o tom, či postavíme druhého predsedu KDH, Pavla Hrušovského, ako protikandidáta prvému predsedovi KDH,“ povedal Přidal s tým, že Pavol Hrušovský zmenil svoje letné rozhodnutie a chce kandidovať na prezidenta hoci i bez podpory SDKÚ.

Čarnogurský ako politický otec

Přidalovi nikdy nenapadlo, že KDH by nepodporilo Čarnogurského v prípade, ak bude chcieť kandidovať. Upozornil, že aj bratislavská krajská rada prijala uznesenie o tom, že je dobrým kandidátom. Pre Přidala je Čarnogurský najlepším slovenským politikom. „Pavla Hrušovského považujem za svojho politického brata. Ján Čarnogurský je môj politický otec. Rád by som brata podporil, ale svedomie mi to nedovolí. Otec ako prvý ohlásil kandidatúru. Poznám otca. Otec nevajatá, ak sa dožije, kandidovať bude. Časť voličov KDH mu dá svoj hlas,“ vyhlásil trnavský krajský predseda hnutia a poslanec NR SR.

Predsedníctvo podľa Přidala postavilo členov rady pred Sofiinu voľbu. K hlasovaniu o Čarnogurskom však možno nedôjde. Ako o prvom sa bude totiž hlasovať o návrhu predsedníctva. Ak v hlasovaní Hrušovský získa dostatočnú podporu, bude prezidentským kandidátom on a k ďalšiemu hlasovaniu nepríde.

Prezidentský kandidát a zakladateľ KDH Ján Čarnogurský v piatok oznámil odchod z hnutia. Ján Čarnogurský bol iniciátorom vzniku Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na Slovensku a na jeho zakladajúcom sneme vo februári 1990 ho zvolili za predsedu. Kresťanskodemokratické hnutie vzniklo 17. februára 1990 na ustanovujúcom sneme v Nitre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján ČarnogurskýPavol Hrušovský
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie