Prideľovanie štátnych dotácií transparentnejšie

Ivan Mikloš
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 13. októbra (WEBNOVINY) – Poskytovanie dotácií zo štátneho rozpočtu by malo byť efektívnejšie a transparentnejšie. Vládny kabinet totiž v stredu schválil návrh ministra financií Ivana Mikloša, na základe ktorého by sa mali zmeniť procesy pri prideľovaní dotácií a tiež spôsob zverejňovania informácií o dotáciách. Jedným z opatrení na zvýšenie objektivizácie rozhodnutia o poskytnutí dotácií má byť napríklad zavedenie systému anonymného posudzovania jednotlivých žiadostí, či vytvorenie poradných komisií na jednotlivých rezortoch. Jednotliví ministri by mali navrhované zmeny na svojich rezortoch aplikovať do praxe do začiatku budúceho roka.

Stransparentnenie prideľovania dotácií by podľa návrhu malo priniesť zavedenie jednotného systému zverejňovania informácií o dotáciách. Ministerstvá by na svojich stránkach mali vytvoriť priame odkazy na informácie týkajúce sa právnych predpisov o dotáciách, schválenom rozpočte na dotácie, výziev na predkladanie žiadostí. Zverejňovať by sa mali aj schválené žiadosti spolu so sumami žiadaných a poskytnutých zdrojov, zoznam zamietnutých žiadostí či vyhodnotenie výsledkov už poskytnutých dotácií. Neskôr by mali byť informácie o poskytovaní dotácií zverejňované centralizovane.

V minulom roku sa zo štátneho rozpočtu poskytli dotácie v celkovom objeme vyše 304 mil. eur. Najväčším poskytovateľom bol rezort hospodárstva so sumou vyše 57,5 mil. eur. Na tento rok je rozpočtovaných na dotácie pre všetky rozpočtové kapitoly spolu 199,5 mil. eur.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Mikloš