Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze, euro
Foto: SITA/Marián Peiger
8. septembra 2015 Ekonomika od SITASITA Diskusia()

Priemerná mzda Slovákov dosiahla hranicu takmer tisíc eur

BRATISLAVA 12. septembra (WEBNOVINY) – Ľudia, ktorí na Slovensku pracovali na plný úväzok bez prerušenia, zarobili v druhom štvrťroku tohto roka v priemere 969 eur mesačne. Medziročne im príjem stúpol o 3,29 percenta. V podnikateľskej sfére dosiahla priemerná vyplatená mzda 1 012 eur a medziročne rástla o 3,16 percenta, v nepodnikateľskej sfére to bolo 834 eur s medziročným nárastom o 3,60 percenta.

Vyplýva to zo štatistického zisťovania Informačného systému o cene práce (ISCP), ktoré pre Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vykonáva spoločnosť Trexima Bratislava. Reprezentatívna vzorka zisťovania zahŕňa vyše 8-tisíc zamestnávateľov s vyše miliónom zamestnancov.

Najmenej zarobili ľudia do 20 rokov

Najvyššie mzdy v druhom kvartáli tohto roka poberali zamestnanci vo vekovej skupine od 30 do 44 rokov, a to 1 039 eur až 1 075 eur. Najmenej zarábali zamestnanci vstupujúci prvýkrát na trh práce po ukončení základnej resp. strednej školy, teda zamestnanci do 20 rokov a 20 až 24 rokov.

Ich priemerná mzda dosiahla 564 eur, resp. 673 eur. Najvyššie zárobky mali ľudia s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa, a to v priemere 1 422 eur. Naopak, ľudia so základným vzdelaním zarábali v priemere 627 eur.

Najviac zarobia v Bratislavskom kraji

Najvyššie mzdy majú dlhodobo zamestnanci v Bratislavskom kraj, kde priemerná mzda v druhom štvrťroku tohto roka dosiahla 1 305 eur. S odstupom približne 380 eur nasledujú kraje Košický a Trnavský. Na opačnom konci sú zamestnanci v Prešovskom kraji, ktorých mzda za odpracovaný čas bola v priemere 761 eur.

Štatistické zisťovanie o cene práce ISCP zbiera údaje priamo od zamestnávateľov, výhradne formou elektronického zberu. Na rozdiel od zisťovania Štatistického úradu SR ISCP monitoruje reálne vyplatené mzdy za skutočne odpracovaný čas.

Do výsledkov tak nevstupujú priznané, ale nevyplatené mzdy, napríklad ak je zamestnanec v sledovanom období práceneschopný, alebo zamestnankyňa na materskej dovolenke a podobne.

Odporúčané články

Reálne mzdy Slovákov vzrástli, pocítili ste to? Zdravotníci sa nevzdávajú, svoje mzdy chcú riešiť s Ficom

Témy

Diskusia

J57 Vedia novinári, na akej veľkej vzorke a z koľkých rezortov sa robila štatistika priemernej mzdy? Pohybuje sa táto vzorka stále na počte okolo 6tisíc až 10 tisíc ľudí? Rezorty sa vytipujú, alebo sú stále rovnaké? Stále sa do priemernej mzdy... kuva konečne viem,koľko zarábam. Doteraz som si ako debil myslel,že 650 eur.Nech žije Fico,ale nie dlho. Nech si tých 800 000 utečencov berú, keď mali také silné reči. Ľudia majú z toho všetkého strach, aj bežní nemci, len ich politici mali silné reči. Aj zopár našich slovenských tzv. politikov, veď nech si ich zoberú domov. Nielen pindať o... Rusko podporuje Sýriu a USA islamistov, čo tam bojujú...Američania aj v Líbii zlikvidovali Kadáfiho, ale žiadna náhrada, každý si tam robí, čo chce. A ľudia odtiaľ utekajú a tiež v Sýrii chceli američania odstrániť Asada, podporovali islamistov a teraz my v... urad vlady Fico: Vyhlasujem, že ak vyhrám ďalšie voľby, platy budú polovičné.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...