Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veľká Británia
Foto: ilustračné, Thinkstock
26. februára 2016 SprávySvet od SITASITA Diskusia()

Prieskum: Briti asi zostanú v EÚ aj napriek euroskepticizmu

LONDÝN 27. februára (WebNoviny.sk) – Euroskepticizmus je v Británii rozšírený, ale britskí voliči budú v júnovom referende pravdepodobne i tak hlasovať za zotrvanie v Európskej únii. Ukázal to zverejnený každoročný prieskum o postojoch Britov k spoločenským otázkam, ktorý uskutočnila agentúra NatCen Social Research.

Členstvo v EÚ podľa polovice opýtaných oslabuje osobitú identitu Británie

Takmer dve tretiny z 3000 opýtaných v rámci prieskumu British Social Attitudes 2015 pri osobnom kontakte odpovedali, že ich postoj voči EÚ je skeptický, avšak iba 30 percent chce, aby Británia z únie vystúpila. V správe nezávislej agentúry to uviedol politológ John Curtice.

Takmer polovica respondentov súhlasila s tvrdením, že členstvo v EÚ “oslabuje osobitú identitu Británie”, pričom iba štvrtina opýtaných si myslí, že ekonomika by sa po odchode Británie z EÚ zlepšila.

“Hoci v Británii existujú zdanlivo rozšírené obavy o kultúrnu identitu a tie sú aj zdrojom mnohých pochybností a nespokojnosti so vzťahom Británie s EÚ, takéto obavy samy o sebe nie sú obvykle dostatočné na to, aby bol človek presvedčený, že Británia by naozaj mala z EÚ odísť,” uviedol politológ Curtice, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.

Cameron vyzval Britov, aby hlasovali za zotrvanie v EÚ

“Iba ak by boli britskí voliči presvedčení aj o ekonomických výhodách odchodu z EÚ, chceli by tento krok veľmi pravdepodobne urobiť,” dodal Curtice.

Práve on bol podľa DPA jediným popredným analytikom, ktorý správne predpovedal výsledok britských parlamentných volieb z mája minulého roka. “To vysvetľuje, prečo krajina, ktorá je zdanlivo za pomerne radikálne obmedzenie rozsahu právomocí EÚ, nemusí byť zároveň aj krajinou, ktorá bude hlasovať za odchod, keď príde ten čas,” napísal politológ.

Britský premiér David Cameron vyzval Britov, aby v referende 23. júna hlasovali za zotrvanie v EÚ. Podarilo sa mu totiž vyrokovať dohodu, ktorá reformuje vzťah Británie s úniou a zaručuje jej “osobitné postavenie” v rámci EÚ. Zverejnený prieskum agentúry YouGov pre britský denník The Times ukázal, že 38 percent Britov si želá odísť z EÚ a 37 percent si želá zostať, pričom zvyšných 25 percent je nerozhodnutých alebo neplánuje ísť hlasovať.

Briti budú rozhodovať o svojom zotrvaní v Európskej únii. Chceli by ste, aby ostali?

Odporúčané články

Podľa Tuska by Brexit navždy zmenil Európu k horšiemu Hlasovanie o odchode Británie z EÚ by bolo nezvratným krokom

Témy

Diskusia

Rastislav1 Briti sú kolónia USA a budú robiť to, čo si budú želať v Bielej Chyži. PHÆTON Obamovu pokrytectví věří snad už jen Američané nwoo.org/2016/02/27/obamovu-pokrytectvi-veri-snad-uz-jen-americane/ Pokud by pravda vyšla najevo, byl by Obama obviněn z vlastizrady freepub.cz/2014/obama-obvineni-z-vlastizrady/ Obamovu pokrytectví věří snad už jen Američané nwoo.org/2016/02/27/obamovu-pokrytectvi-veri-snad-uz-jen-americane/ Americká vláda zveřejnila finanční výkazy za rok 2015: "Nadále se zhoršují" -... PHÆTON Třicet muslimských uprchlíků si počíhalo na tři německé školačky. A když je přijela zachránit policie, schytala to taky parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Tricet-muslimskych-uprchliku-si-pocihalo-na-tri-nemecke-skolacky-A-kdyz-je-prijela-zachranit-policie-schytala-to-taky-423722 30-strong group harasses young girls in north Germany thelocal.de/20160226/3-young-woman-sexually-harassed-by-group-of-30-men Tereza Spencerová zpět na PL: Jsme na tom špatně. Nám vládnou loutky,... PHÆTON Nedivím se, že je Putin tak populární. Bezpečnostní analytik rozebral ubohost evropských špiček parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Nedivim-se-ze-je-Putin-tak-popularni-Bezpecnostni-analytik-rozebral-ubohost-evropskych-spicek-423116 Medzinárodný zmrd jasne na scéne nadhlad.com/content/medzinarodny-zmrd-jasne-na-scene Evropa ignoruje varování svých tajných služeb pravyprostor.cz/evropa-ignoruje-varovani-svych-tajnych-sluzeb/ Vít Klíma: Slované bděte! Němci vás chtějí oblafnout parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Vit-Klima-Slovane-bdete-Nemci-vas-chteji-oblafnout-423505 Sýrii je schopna se... PHÆTON Ďalší uSSraelský psychopat na scéne! uSSrael je pripravený bojovať a poraziť Rusko v Európe, vyhlásil veliteľ ozbrojených sil NATO v Európe, generál Philip Breedlove - bastard, lenže Rusi by uSSa vymazali z povrchu Zeme! Breedlove: NATO ready to 'fight and...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Svet

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...