Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Uplatok lekar doktor korupcia
Foto: ilustračné, Thinkstock
17. 02. 2015 12:51 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Prieskum odhalil praktiky u lekárov, úplatky sú rutinou

BRATISLAVA 21. februára (WEBNOVINY) – Rozšírenosť neoficiálnych platieb zdravotníkom, ako sú dar, protislužba či peňažná pozornosť, v porovnaní s prieskumom z januára 2012 mierne klesla.

Za ostatné tri roky zdravotníkom niečo „pomimo“ dalo 21,8 percenta z opýtaných, v roku v 2012 to bolo 26 percent. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu, ktorý pre Transparency International Slovensko (TIS) v januári a februári 2015 uskutočnila agentúra Focus na vzorke 1010 respondentov.

Slováci uplácajú najmä z vďaky

Zdravotníctvo je pritom naďalej považované za oblasť s najviac rozšíreným úplatkárstvom. Viac ako deväť z desiatich opýtaných (95,2 percenta) si myslí, že úplatkárstvo v zdravotníckom sektore existuje, takmer dve tretiny považujú úplatky v zdravotníctve za veľmi rozšírené (63,5 percenta).

Najviac ľudí (15 percent) dáva zdravotníkom neoficiálne platby dobrovoľne z vďaky. Približne desatina (9,1 percenta) dáva niečo „pomimo“ z presvedčenia, že to tak chodí alebo preto, že im to niekto poradil. Od menej ako 3 percent ľudí si zdravotníci úplatky vypýtali. Viac ako dve tretiny (69 percent) opýtaných povedali, že okrem oficiálnych platieb zdravotníkom nič neplatili.

Z tých, ktorí lekárom dávajú aj niečo „pomimo“, si viac ako polovica (50,5 percenta) chce zabezpečiť celkovú lepšiu starostlivosť. Tretina (30,1 percenta) chce dosiahnuť urýchlenie operácie alebo vyšetrenia. Jeden zo šiestich (16,1 percenta) platí, aby si zaistil konkrétneho lekára.

Ochota ľudí oznámiť korupciu je malá

Podobne ako v predchádzajúcom období, neoficiálne platby najčastejšie smerujú všeobecným lekárom pre dospelých (32,1 percenta), chirurgom (24,8 percenta) a internistom (19,3 percenta). Viac ako dve pätiny z neoficiálnych platieb nepresiahli 25 eur. Viac ako štvrtina neoficiálne zaplatila do 100 eur, viac ako jeden z desiatich zaplatil do 500 eur. Jedna z dvesto neoficiálnych platieb presiahne 500 eur.

Nezvýšila sa však ochota ľudí nahlásiť korupciu. Úplatkárstvo by oznámila iba pätina opýtaných (20,2 percenta). Takmer dve tretiny by korupčníkov asi alebo určite neoznámili (62,5 percenta).

Neochota oznámiť korupciu je zrejme jednou z príčin malého počtu zdravotníkov odsúdených za korupciu. Analýza súdnych rozhodnutí TIS z leta 2014 ukázala, že za posledné tri roky bolo za branie úplatkov odsúdených iba 5 lekárov. Dostali dvojročný podmienečný trest.

K téme

Žiaci vyhadzujú polievku, jedlom najviac plytvajú piataci Život vo dvojici je finančne výhodnejší, páry viac riskujú

Neprehliadnite

Politici sa môžu využitím práva na odpoveď aj zosmiešniť, tvrdí Múdry Za slušné Slovensko zvoláva na piatok ľudí na námestia: Kto príde znovu a kto zostane doma? Vyzerá ako opice s červenými zadkami v zoo, povedal komentátor o Serene Williamsovej „Pedo guy“ nie je pedofil, advokáti šéfa Tesly odovzdali súdu stanovisko k sporu s potápačom Seniori nebudú od januára platiť koncesionárske poplatky, Danko by ich chcel zrušiť pre všetkých Incident zo záveru zápasu medzi Slovanom a Spartakom Trnava má dohru, padlo obvinenie Pri zvýšení minimálnej mzdy na 580 eur ministerstvo práce argumentuje vývojom za roky 2018 a 2019

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X