Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: SITA/AP
8. marca 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(12)

Prieskum: Slováci sa stále obávajú migrantov a ich kultúry

BRATISLAVA 8. marca (WebNoviny.sk) – Európska únia by mala prijať predovšetkým tých migrantov, ktorých donútili ujsť z domova vojnové konflikty. Myslí si to 61,3 percenta oslovených Slovákov. Prieskum robilo od 1. novembra 2015 do 31. januára 2016 Celouniverzitné pracovisko Katedra politológie Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne.

S prijatím azylantov súhlasí 11 percent respondentov v prípade náboženských dôvodov, 10,2 percenta z politických dôvodov a 6,8 percenta z ekonomických dôvodov. Ostatní sa vyjadrili úplne proti prijatiu migrantov, respektíve sa nerozhodli pre odpoveď. O prieskume informoval odborný asistent Celouniverzitného pracoviska Marcel Lincényi.

“Iba 7,6 percenta zo všetkých respondentov si myslí, že utečenci môžu byť prínosom pre Slovensko. Naopak, až 75,5 percenta oslovených sa obáva toho, že príchodom azylantov na Slovensku môže vzrásť kriminalita,” konštatoval koordinátor prieskumu Marcel Lincényi. Obavy obyvateľov podľa neho znásobili aj niektorí politici, ktorí namiesto toho, aby zodpovedne vysvetľovali problém migrácie, si na negatívnych vyjadreniach robili predvolebnú kampaň.

Sami Slováci by však nechceli bývať vedľa azylanta. Väčšine respondentom (70,6 %) by totiž prekážalo, keby sa v ich okolí otvorilo utečenecké zariadenie a až 88,2 percenta si neželá, aby v jeho meste vyrástla v budúcnosti mešita. Ako povedal odborník na medzinárodné vzťahy Rudolf Kucharčík z Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne, obavy obyvateľov z azylantov sú podobné v krajinách visegrádskej skupiny a je na politikoch, aby občanom vysvetľovali túto nepopulárnu tému.

Podľa prieskumu si až 76,8 percenta zo všetkých respondentov myslí, že povinné kvóty pre rozdelenie utečencov v EÚ nepomôžu vyriešiť situáciu s imigráciou. Navyše podľa 81,9 percenta oslovených vôbec nie je správne, aby EÚ diktovala členským štátom utečenecké kvóty. Najefektívnejším riešením utečeneckej krízy je boj proti jej príčinám, teda vojnám a teroru v Sýrii a Iraku. S týmto tvrdením sa stotožnilo 63,3 percenta opýtaných.

Väčšina oslovených Slovákov (82,55 %) nesúhlasí s tým, aby azylanti získali trvalý pobyt na Slovensku. “Až 76,5 percenta všetkých respondentov sa totiž obáva toho, že utečenci nie sú schopní rešpektovať slovenské tradície a normy. Sami Slováci by však neboli ochotní prijať niektoré zvyky migrantov (80,3 %), ktoré by azylanti vzniesli so svojím príchodom na Slovensko. Takmer polovica oslovených by nezamestnala utečenca vo svojej firme, naopak, 22,6 percenta dopytovaných si to vie predstaviť, a zvyšní respondenti na túto otázku nevedeli odpovedať,” dodal Marcel Lincényi.

Prieskum robili formou písomných dotazníkov v štvrtom kvartáli roku 2015 na výskumnej vzorke 1 033 respondentov, ktorá bola reprezentatívna pre dospelú populáciu z hľadiska pohlavia, veku a regiónov.

Odporúčané články

Pobaltské štáty začali v obavách pred migrantmi stavať ploty Šéf OSN ocenil prístup Angely Merkelovej k migračnej kríze

Témy

Diskusia

veruže tak Slovensko sa nebude ISLAMIZOVAŤ ako Anglicko. Žiadne moslimské komunity, žiadne mešity tu nechceme. Toto treba povedať tvrdo a razantne. veruže tak Orientovať sa majú na ARABSKÝ POLOSTROV - bohatstvo, ropa, ISLAM. Nie nemoslimská Európa. veruže tak Nechceme ideológiu ŠARÍE vo svojej domovine. Nechceme tu cudzincov, ktorí sa ODMIETAJÚ INTEGROVAŤ do civilizovanej spoločnosti a prijať NAŠE zákony, NAŠU kultúru, NAŠE pravidlá. jdi do prdele Ty už choď do prdele! gazda ne kultúry, ale nedostatok každej kultúre
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Autolike.sk

DRAN.sk

Podnikam.sk

Byvanie je hra

Dámskajazda

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

NAJKY.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...