Prieskum ukázal, ako Slováci poznajú europoslancov

Európsky parlament
Európsky parlament Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 9. mája (WEBNOVINY) – Monika Flašíková Beňová, Richard Sulík a Eduard Kukan sú europoslanci, ktorých vedelo v prieskume agentúry FOCUS vymenovať najviac ľudí. Respondenti odpovedali na otázku „Vedeli by ste vymenovať mená europoslancov, ktorí zastupujú Slovenskú republiku v Európskom parlamente?“

Agentúra FOCUS uskutočnila prieskum v dňoch 31. marca až 8. apríla na vzorke 1 027 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti a veľkostných kategórií sídel a krajského členenia. Agentúru SITA o prieskume informoval Martin Slosiarik z agentúry FOCUS. Respondenti odpovedali spontánne.

Ľudia vedeli aj o Žitňanskej či Štefancovi

Moniku Flašíkovú Beňovú (Smer-SD) uviedlo 52 percent respondentov, Richarda Sulíka (SaS) 26 percent a prvú trojicu uzatvára Eduard Kukan (SDKÚ-DS) s 24 percentami. Desať percent opýtaných uviedlo Annu Záborskú (KDH) a Borisa Zalu (Smer-SD). Pála Csákyho (SMK) uviedlo deväť percent, Janu Žitňanskú (NOVA) osem percent a Vladimíra Maňku a Ivana Štefanca (SDKÚ-DS) menovalo šesť percent opýtaných.

Józsefa Nagya (Most-Híd) vymenovali štyri percentá opýtaných, Miroslava Mikolášika (KDH) dve percentá a jedno percento respondentov uviedlo Branislava Škripeka (OĽaNO) a Moniku Smolkovú (Smer-SD). Na otázku nevedelo odpovedať 28 percent respondentov. Ako uviedol Slosiarik, respondenti tiež uvádzali nesprávne mená ako Sergej Kozlík, Peter Šťastný, Ján Figeľ či Miroslav Lajčák.

Slovensko malo vo voľbách najnižšiu účasť

Najviac respondentov uviedlo Moniku Flašíkovú Beňovú aj spomedzi voličov Smeru, KDH, Mosta-Híd, OĽaNO, SaS, SDKÚ-DS a voličov NOVA. Voliči SMK najčastejšie uviedli Pála Csákyho.

Približne pred rokom sa v Európskej únii uskutočnili voľby do Európskeho parlamentu. Slovensko zaznamenalo najnižší záujem voličov (13,05 percenta) spomedzi všetkých členských krajín EÚ.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard KukanJán FigeľMiroslav LajčákMonika BeňováPeter ŠťastnýRichard SulíkSergej Kozlík
Firmy a inštitúcie Agentúra FOCUS