Prieskum ukázal, aký stromček preferujú Slováci aj na čo sa na Vianoce najviac tešia

vianočný stromček
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

BRATISLAVA 24. decembra (WebNoviny.sk) – Až 77 percent Slovákov sa teší na Vianoce pre čas, ktorý počas nich strávia s blízkymi. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Nielsen Admosphere Slovakia, ktorý realizovali v októbri 2018 na vzorke internetovej populácie staršej ako 15 rokov.

Ľudia sa tiež tešia na odpočinok (64 percent), tradície (59 percent), rozprávky (53 percent), jedlo a pitie (51 percent) a darčeky (46 percent). Odpočinok pritom spomínali najviac respondenti vo veku 15 až 24 rokov, tradície zase skupina 25 až 34 rokov. Tradície, rozprávky a darčeky viac vedú u žien než u mužov.

Väčšina domácností má umelý stromček

Vianočný stromček má počas Vianoc doma alebo aspoň vonku pred domom 97 percent opýtaných. Z toho 79 percent pritom dáva prednosť umelému. Pätina má doma živý, odrezaný stromček, päť percent má živý v kvetináči a dve percentá si zdobia stromček vonku.

V rebríčku obľúbených vianočných piesní zvíťazila u 40 percent opýtaných Tichá noc. Až ďaleko za ňou, pod päťpercentnou hranicou, sú potom ďalšie pesničky ako Rolničky, Last Christmas, Vianoce, Vianoce prichádzajú, Poďme bratia do Betlehema alebo Narodil sa Kristus Pán. Obľúbenú vianočnú skladbu pritom nemá 13 percent opýtaných.

Aký vianočný stromček máte doma?

Darčeky nebalíme na poslednú chvíľu

Takmer väčšina opýtaných balenie darčekov nenecháva na poslednú chvíľu: 34 percent respondentov balí väčšinu darčekov viac ako týždeň pred Vianocami, 43 percent potom menej než týždeň pred Vianocami.

V predvianočnom balení vedú o niečo viac ženy: skóre je 82 percent oproti 71 percent mužov. Priamo na Štedrý deň darčeky balí 14 percent opýtaných. Darčeky vôbec nebalí sedem percent respondentov, pričom zásluhu na tomto čísle majú hlavne muži – je ich jedenásť percent oproti dvom percentám žien.

Štedrovečerná večera je v slovenských rodinách poväčšine tradičná: 79 percent má na večeru kapustnicu, 36 percent kapra a 40 percent inú rybu. Osemnásť percent večeria rezeň a len necelé tri percentá nejedia na štedrovečernej večeri mäso vôbec. Čo sa týka prílohy, sú výsledky ešte jednoznačnejšie: 85 percent respondentov večeria zemiakový šalát, desať percent vymenovalo zemiaky alebo zemiakovú kašu.

Informácie agentúre SITA poskytla Eliška Morochovičová zo spoločnosti Nielsen Admosphere.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom