Prieskumy: Kisku sa Smer bojí najviac

Andrej Kiska, Za ľudí
Predseda strany Za ľudí a exprezident Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Bývalý prezident Andrej Kiska dlho nechal verejnosť v napätí, či pôjde do straníckej politiky alebo nie. Konečné slovo vyriekol 3. apríla 2019, keď sme sa dozvedeli, že ho uvidíme v tohtoročnom parlamentnom boji. V polovici júna bol známy aj názov jeho strany – Za ľudí.

Predseda najsilnejšej vládnej strany Smer -SD Robert Fico a jeho stranícky kolegovia ešte predtým ukázali, že sa vtedy ešte prezidenta naozaj boja.

Jeho voličský potenciál z prezidentských volieb bol veľký a predpokladalo sa, že bude silným protivníkom súčasnej vládnej koalície. Ešte rok pred tým sa začala antikampaň. Na povrch vyšli podvody s pozemkami pod Tatrami a neskôr aj daňové pochybenia v prezidentskej kampani.

Fico a jeho blízki nevynechali príležitosť pripomenúť, že ide o daňového podvodníka a človeka, čo pri vykupovaní pozemkov údajne spolupracoval s podsvetím. Denné informácie podobného typu mali úspech.

Nástup Kiskovej strany nebol až taký pompézny, ako sa očakávalo. Prvé merané preferencie ukazovali iba 5 percent. Pravdou je, že ani Kiska svojou podivnou komunikáciou s médiami neprispel k tomu, aby ich bolo viacej.

Ľady sa však začali postupne hýbať. Už o štyri mesiace vyskočil na 9,1 percenta a v súčasnosti dokonca na 10,8 percenta. Za pol roka pekný skok, ale je to predsa len oveľa menej, ako očakávali jeho sympatizanti.

V kampani sa spolieha na billboardy a mediálnych vystúpení je menej, ako sme zvyknutí. Či je to dobrá taktika uvidíme. Viacerí ho už pasujú za premiéra novej veľmi širokej koalície. Len aby nakoniec nebola verejnosť sklamaná. Štvrtá cenová skupina viacej verí Ficovi a jeho obvineniam, tam Kiska voličov nenájde.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaRobert Fico
Firmy a inštitúcie SMER-SDZa ľudí - Kiskova politická strana