Prieskumy: Kotleba hrozí, ale všetci akoby mu pomáhali

Prívrženci ĽSNS
Priaznivci politickej strany ĽSNS Foto: SITA/Branislav Bibel

Ľudová strana Naše Slovensko, teraz už s prívlastkom Kotlebovci, je momentálne druhým najsilnejším politickým subjektom na Slovensku.

Príznačné pre ňu je, že jej preferenciami nezamávali ani rôzne kauzy v Banskobystrickom kraji, kde bol Marian Kotleba županom, ani odchod niektorých poslancov, ani súdne pojednávania s jeho členmi. Posledné ich skôr posilnili.

Kotleba a jeho prívrženci, ktorých politickí súperi označujú za extrémistov či dokonca priamo za fašistov, si voličov vedia prilákať. Neodradili ich ani kauzy v kraji kde bol županom, keď zamestnal svojich najbližších z celého Slovenska, ani viaceré pochybné zmluvy uzavreté počas jeho mandátu.

Prívrženci mu verili. A je ich stále viac. Preferencie ĽSNS sa začiatkom roku 2018 pohybovali na úrovni 8,1 percenta a nemenili sa takmer dva roky. V posledných mesiacoch však začali stúpať a zastavili sa zatiaľ na úrovni 12,8 percenta.

Obavy, že môže vo voľbách prekvapiť, sú oprávnené. Na rozdiel od väčšiny strán už dlhšie obdobie denne navštevuje mestá aj tie najmenšie obce po celom Slovensku.

Iba niekoľko mesiacov pred voľbami si aj ostatní uvedomili, že tu hrozí vážne nebezpečenstvo. Začal sa občiansky odpor, ale excesy akoby Kotlebovi len prihrievali jeho vlastnú polievočku. Všetci sú proti nemu, nikto s ním nechce isť do koalície, ale on si s tým ťažkú hlavu nerobí.

Hrozby neprispôsobivými občanmi či migrantami sú v niektorých vrstvách občanov hlavný problém, ktorý rozoberajú v dedinských krčmách. Práve tam je Kotlebov najväčší voličský potenciál.  Mnohí z nich sa najlepšie cítia, keď môžu dať niekomu po papuli.

Svalnatí chlapci z ĽSNS sú priam stelesnením ich túžob. Šťastie, že povolebný potenciál je nulový. Medzinárodná hanba je však blízko.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marian Kotleba
Firmy a inštitúcie Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko