Školstvo nemá ani takú kvalitu, aká bola za komunistov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 28. marca (WEBNOVINY) –

Školákom sa začali prázdniny

Takmer 700-tisíc žiakov základných a stredných škôl čakajú od 28. marca veľkonočné prázdniny. Školáci budú oddychovať do utorka 2. apríla a do školských lavíc opäť zasadnú 3. apríla.

Po veľkonočných prázdninách sa študenti budú učiť až do dvojmesačných letných prázdniny, ktoré odštartujú 1. júla.

Učitelia sú spoločensky nedocenení a majú menší rešpekt ako kedysi.

Zhodujú sa na tom viacerí dlhoroční pedagógovia, podľa ktorých je to spôsobené nedostatočnou podporou zo strany štátu a aj postojom mnohých rodičov.

Učitelia 28. marca v deň narodenia Jana Amosa Komenského oslavujú Deň učiteľov.

Vysokoškolský profesor matematiky Beloslav Riečan pripomína, že už máme 24 rokov od revolúcie v roku 1989, keď sme získali slobodu, čo sa ale podľa neho v školstve dostatočne nevyužilo. „Nedosahujeme ani tú kvalitu, čo je paradox, čo bola za komunistického režimu,“ poznamenal Riečan.

„Spoločensky učiteľ nie je docenený. Hierarchia, na ktorú sa učiteľ dostal, je veľmi nízka a myslím si, že to je na škodu veci, pretože kultúrnosť národa sa odvíja od vzdelania a tento rezort bol v poslednom čase veľmi podcenený,“ hovorí vysokoškolský profesor matematiky Ondrej Šedivý.

Podľa neho je úplne nakoniec odsunutý hlavne učiteľ na základnej škole. Ak sa vyrieši situácia učiteľov, budeme mať aj vyššiu úroveň vzdelávania. „A čo mňa veľmi mrzí, je to, že výchovná stránka je veľmi nízka. Dnes aj ten slovník malých detí je veľmi zlý, čo je väčšinou vplyvom rodičov,“ poznamenal.

Mladí bez rešpektu

Skola, ziak
Foto: SITA/Diana Černáková

Postavenie učiteľa pred viacerými rokmi bolo lepšie.

„Učiteľ mal väčší rešpekt. Podľa mňa je to touto dobou, aj postojom niektorých rodičov. Viacerí si myslia, že keď majú peniaze, majetok, všetko im patrí,“ hovorí Jozef Mračka z Trnavy, ktorý sa už od roku 1976 venuje v škole mladým futbalistom.

Spomína, že aj deti sa pred pár rokmi viac snažili a boli ctižiadostivejšie.

Ťažké to majú hlavne mladí začínajúci učitelia, hovorí Ľudmila Valachová zo Základnej školy vo Vysokej nad Kysucou, ktorá vyučuje už 41 rokov. „My sme si už vybudovali aký-taký rešpekt, ale začínajúci učitelia to majú veľmi ťažké. Aj rodičia sa niekedy správajú voči učiteľom nevhodne, až je to niekedy do plaču,“ skonštatovala.

„Vyššie hmotné a morálne ocenenie učiteľov je nevyhnutné,“ poznamenal šéf školských odborárov Pavel Ondek. Lepšie materiálne podmienky, kvalitnejšie učebnice, ale aj dostatočný priestor na relax by podľa neho pomohlo zlepšiť podmienky.

Nástupný plat je 530 eur

Finančné pomery v školstve nie sú motivujúce hlavne pre začínajúcich učiteľov. Po poslednom päťpercentnom zvýšení platov, ktoré si učitelia vybojovali vlaňajším štrajkom, ich nástupný plat stúpol na 530 eur.

„To nie je motivujúce pre mladých ľudí, aby išli do školstva,“ dodal Ondek. Odborári preto žiadajú zvýšenie percenta hrubého domáceho produktu (HDP) do školstva až do šesť percent. Každý rok počas vládnutia tejto vlády by sa malo zvýšiť o 0,3 percenta oproti predchádzajúcemu roku. Od toho sa majú odvíjať aj platy v školstve.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Pavel ondek