Príjmy rodinných podnikov klesli o takmer 70 percent, napriek pomoci museli náklady znížiť na minimum

živnostník, firma, podnikateľ
Foto: ilustračné, Getty Images

Príjmy rodinných podnikov vo svete klesli dôsledkom koronakrízy o 69 %. Ako ďalej vyplýva z globálneho prieskumu spoločnosti KPMG, medziročne sa podarilo udržať príjmy 22 % opýtaných a 9 % počas pandémie rástlo. Medzi odvetvia, ktoré boli významne ovplyvnené vládnymi opatreniami, patria najmä cestovný ruch a gastronómia.

Podľa prieskumu museli rodinné firmy globálne pristúpiť k znižovaniu výdavkov. Asi tri štvrtiny respondentov čerpalo na preklenutie krízy určitú formu vládnych dotácií. Štyri z desiatich dostali finančnú podporu, viac ako tretina využila možnosť daňových stimulov.

Darí sa im v inováciách

Napriek pomoci zo strany štátu však boli mnohé spoločnosti nútené znížiť svoje náklady na minimum. Odrazilo sa to najmä na zamestnancoch. Úväzok sa znížil štyrom z desiatich pracovníkov v tomto segmente a tretina ľudí pracujúcich v rodinných podnikoch si musela zobrať nútenú dovolenku. Nábor nových zamestnancov zastavilo 38 % dotazovaných.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Z prieskumu tiež vyplynulo, že rodinným firmám sa počas pandémie darí implementovať zmeny v stratégii podnikania. Schopnosť prispôsobiť sa novým podmienkam vzrástla o 45 %, ak je v podniku prítomná viac ako jedna generácia. Viac ako 70 % rodinných firiem dokázalo v čase koronakrízy inovovať.

Pôsobí v 146 krajinách

KPMG je globálna sieť firiem poskytujúcich služby v oblasti auditu, daní a poradenstva. Pôsobí v 146 krajinách a jej členské firmy zamestnávajú viac ako 227 000 ľudí. KPMG Slovensko je nezávislým členom medzinárodnej siete KPMG a na Slovensku pôsobí od roku 1991. V súčasnosti zamestnáva viac ako 300 ľudí a má 12 partnerov.

Poskytuje širokú škálu audítorských, daňových, právnych a poradenských služieb mnohým domácim i zahraničným spoločnostiam a asistuje pri významných transakciách vo väčšine hospodárskych odvetví.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie KPMG Slovensko