Prikrmujeme zver v zime

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: www.flickr.com

Takmer mesiac pred kalendárnym príchodom astronomickej zimy zasiahli Slovensko tuhé, na mnohých miestach rekordné mrazy, sprevádzané bohatou snehovou nádielkou. Nastal čas na prikrmovanie zveri. Pôvodné, opravené i novo postavené kŕmidlá, pripravené poľovníkmi v priaznivejších mesiacoch bude treba zaplniť vhodnou doplnkovou stravou. Nie každý typ potravy je však vhodný pre všetky druhy zveri.

Podľa odporúčaní odborníkov je najvhodnejšou potravou pre jeleniu zver seno alebo kukurica. Rovnako to platí aj pre daniele. Dobrá býva cukrová repa, ktorá vydrží aj tuhšie mrazy a nezamrzne tak rýchlo ako kŕmna repa. Srnčej zveri najlepšie pasuje pšenica, zajačej repa a seno, bažanty si najlepšie pochutia na jačmeni, pšenici, či kukurici. Jednoduchšie je prikrmovanie čiernej zveri, lebo diviaky zožerú prakticky všetko a neuškodí im ani dáke staré pečivo, či chlieb.

Bez názvu
Foto: www.dec.ny.com

Poľovníci zvyknú vyvážať do revírov aj opadané ovocie zo sadov. Avšak jabĺčka môžu u niektorých druhov vysokej zveri vyvolať črevné problémy. Napríklad, o danieloch je známe, že sú veľmi pažravé, no ak požijú väčšie množstvo namrznutých jabĺk môžu sa dostať do takých zažívacích problémov, že uhynú.

Skúsení poľovníci vedia, že do revírov sa nesmie naraz vyviesť väčšie množstvo krmiva. Zver má v zime tendenciu prejedať sa hneď ako nájde potravu, aby si vytvorila tukové zásoby. Avšak práve prejedenie sa neštandardným krmivom mimo bežnej prírodnej ponuky môže mať veľmi nežiaduci následok. Pravidlom teda má byť – dávať radšej menej a nosiť do revíru častejšie. Nezanedbateľným zimným doplnkom stravy sú aj soliská, do ktorých sa zvyknú pridávať aj rôzne antibakteriálne liečivá.

Poľovníci by mali pamätať aj na zver, ktorá sa neloví. Sú to najmä spevavé vtáky, ktoré v našich končinách zimujú. Teraz, keď sa veľmi často chodí poľovať na diviaky, netreba zabúdať na spevavce. Po vyvrhnutí uloveného diviaka určite nedá veľa roboty rozvešať kúsky podkožného tuku po okolitých stromoch.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať