Prílev migrantov do Slovinska stúpa, Grécko už zaplavili

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Migranti v Slovinsku
Foto: SITA/AP

Ľubľana/Záhreb/Spielfeld 23. októbra (WebNoviny.sk) – Na území Slovinska sa k dnešnej šiestej hodine ráno nachádzalo o niečo viac ako 14.000 utečencov a migrantov, z ktorých 5960 bolo registrovaných a 8208 čakalo na registráciu v prijímacích centrách. Informovala o tom dnes agentúra STA s odvolaním sa na údaje polície.

Do Slovinska prišlo od polnoci zo 16. na 17. októbra, keď Maďarsko uzavrelo svoju zelenú hranicu s Chorvátskom, celkom 47.510 migrantov vrátane 9300, ktorí dorazili vo štvrtok. V noci nadnes k nim pribudlo ďalších okolo 4000.

Počas štvrtka vstúpilo zo Srbska do Chorvátska 6500 migrantov. V dočasnom prijímacom centre v obci Opatovac prečkalo túto noc takmer 3000 ľudí, uviedol denník Jutarnji List, podľa ktorého od 16. septembra prišlo do Chorvátska 222.501 migrantov. Na hraniciach pri Berkasove čakalo podľa Jutarnjeho Listu dnes ráno na vstup do Chorvátska okolo 1500 migrantov. Noviny napísali, že utečenci pochádzajú hlavne zo Sýrie, Afganistanu, Pakistane a Iraku. Prúdia bez prestávky a rýchlo sa snažia dostať do západnej Európy, pretože podľa pracovníčky Červeného kríža Dušice Poletanovej sa obávajú zatvorenia hraníc.

Chaotická bola dnes dopoludnia opäť situácia na slovinsko-rakúskom hraničnom priechode Spielfeld, cez ktorý vo štvrtok prešlo asi 6000 utečencov. Na cestu do Rakúska sa totiž popri železničnej trati vydali zo slovinskej obce Šentilj stovky utečencov. Keďže medzičasom bola obnovená železničná doprava, premávka vlakov musela byť opäť prerušená. Vo štvrtok vstúpilo zo Slovinska do Rakúska okolo 10.400 utečencov, v utorok a stredu ich bolo podľa oficiálnych údajov z Ľubľany takmer 10.900.

Do Grécka prišlo za päť dní do 21. októbra 48.000 migrantov, čo je v tomto roku doposiaľ najvyšší počet ľudí, ktorí za týždeň prekročili Stredozemné more. Počet migrantov, ktorí sa týmto spôsobom dostali do Európy tak stúpol na približne 681.000. Informovala o tom dnes Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).

Podľa riaditeľa Úradu vysokého komisára OSN (UNHCR) pre Blízky východ a severnú Afriku Amína Awada ruské letecké útoky v Sýrii a intenzívne boje okolo mesta Aleppo zvýšili „dynamiku presídľovania“, avšak k hromadnému odchodu utečencov do Európy tieto dve okolnosti výrazne neprispeli. Awad však zároveň podotkol, že počet vnútorne presídlených osôb v Sýrii klesol zo 7,6 milióna na 6,3 milióna, čo možno pripísať práve prílevu utečencov do Európy.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať