Prílev migrantov láme rekordy, do Maďarska ich prúdia tisíce

Migranti v Srbsku po uzavretí hraníc s Maďarskom smerujú do Chorvátska
Chorvátska polícia zachytila na území svojej krajiny prvú skupinu migrantov prichádzajúcich zo Srbska po uzavretí južných hraníc Maďarska, kadiaľ sa doteraz hromadne presúvali smerom na západ. Z mesta Preševo na juhu Srbska, kam prichádzajú každý deň tisíce ľudí z Macedónska, podľa srbských médií vyrazilo do Šídu najmenej desať autobusov s migrantmi. Autobusy pôvodne vozili migrantov k hranici s Maďarskom, kde však od utorka platí sprísnený režim a je tak pre nich prakticky nepriechodná. Foto: SITA/AP

BUDAPEŠŤ/ATÉNY 24. septembra (WebNoviny.sk) – Do Maďarska prišlo v stredu 10 046 migrantov, čo je nový absolútny denný rekord. Oznámila to vo štvrtok maďarská polícia na svojej stránke Police.hu. Najviac migrantov (9939) prekročilo chorvátsko-maďarské hranice, 102 prišlo zo Srbska. O zvyšných piatich migrantoch sa v policajnej zvodke nepíše.

Medzi polnocou a štvrtkovou šiestou hodinou ráno pribudlo na území Maďarska ďalších 1884 migrantov: osem zo Srbska a 1776 z Chorvátska. Podľa agentúry DPA nových migrantov nie je v Maďarsku prakticky vidieť, pretože sa zrejme organizovane presúvajú k hraniciam s Rakúskom.

Stále prichádzajú ďalší

Vo štvrtok popoludní dorazilo z Chorvátska do mestečka Barcs v maďarskej Šomoďskej župe okolo ďalších 1100 ilegálnych migrantov , a to s niekoľkohodinovým meškaním oproti avízu chorvátskej strany. Informovala o tom maďarská verejnoprávna televízia, podľa ktorej prvý muž miestnej radnice pranieroval nepresnosť informácií, ktoré dostali od Chorvátov, pretože tu migrantov očakávali už od skorého rána.

Utečencov previezli 20 chorvátskymi autobusmi až na chorvátsko-maďarskú štátnu hranicu – k mostu cez rieku Dráva, odkiaľ ich policajti sprevádzali na dočasné útočisko. Tam ich už očakávali aktivisti humanitárnych organizácií, ktorí im poskytli stravu, nápoje, ovocie, ako aj zdravotnú pomoc tým, ktorí ju potrebovali.

Príslušníci polície po krátkej prestávke odprevadili migrantov na miestnu železničnú stanicu, z ktorej ich vlaková súprava 14-15 vagónov prevezie neodkladne do Hegyeshalomu na maďarsko-rakúskej štátnej hranici.

Aj na maďarsko-slovinskej hranici bude drôt

Maďarská armáda i polícia vo štvrtok v okolí maďarsko-slovinského hraničného priechodu Tornyiszentmiklós-Pince začala s rozmiestňovaním drôtených prekážok. Platí to nielen o komunikácii M70, na ktorú nadväzuje slovinská diaľnica A5, ale aj o niekoľko stoviek metrov vzdialený starý cestný priechod.

Na oboch stranách cesty sa nachádzajú mobilné oceľové brány a vojaci vďaka ním cez zelenú hranicu naťahujú ostatný drôt. Prevádzku na hraničných priechodoch toto opatrenie maďarskej strany zatiaľ nijako neovplyvňuje, informoval priamo z dejiska spravodajca tlačovej agentúry MTI.

Odbavovanie všetkých vozidiel je v oboch smeroch plynulé. Situácia v Slovinsku sa v súvislosti s migrantmi v posledných dňoch výrazne upokojila, avšak tamojšie orgány očakávajú už v krátkej budúcnosti ďalšie tisíce utečencov smerujúcich na sever z Macedónska.

Maďari odsúdili ďalších 13 ľudí

Ďalších 13 ľudí odsúdili vo štvrtok v maďarskom Segedíne za trestný čin zakázaného prekročenia uzavretej štátnej hranice. Ako informovala tlačová agentúra MTI s odvolaním sa na hovorkyňu tamojšieho súdu Eriku Prágaiovú Juhászovú, šiestich obžalovaných vyhostili z Maďarska na jeden rok a siedmich na dva roky.

Medzi obžalovanými bolo desať občanov Sýrie, dvaja Afganci, ako aj jeden občan Iraku. Všetci sa v katastri obcí Mórahalom, respektíve Ásotthalom dostali na maďarské územie cez diery vyrezané inými osobami v plote na maďarsko-srbskej hranici. Tak obžalovaní, ako aj ich právni zástupcovia vzali rozsudky na vedomie, takže sú právoplatné.

Migranti čakali aj na grécko-macedónskych hraniciach

Viac ako 4000 migrantov čakalo ráno na grécko-macedónskych hraniciach na príležitosť pokračovať v ceste do západnej Európy. Za uplynulých 24 hodín priviezlo viac ako 100 autobusov migrantov od južných hraníc Grécka k železničnej stanici v prihraničnej dedine Idomeni, uviedli miestne médiá.

Macedónske úrady ich podľa očitých svedkov púšťajú cez hranice v asi 50-členných skupinách. Grécka pobrežná stráž medzitým oznámila, že viac ako 4000 migrantov prišlo v stredu a vo štvrtok do prístavu Pireus. Doviezli ich tam lode z gréckych ostrovov v Egejskom mori.

Rakúsko migrantov vracalo späť

Viac ako 5000 migrantov vrátilo Rakúsko do tých krajín Európskej únie, cez ktoré sa dostali na jeho územie. Uviedla to rakúska ministerka vnútra Johanna Miklová-Leitnerová. „Pokiaľ sa dobre pamätám, z Rakúska sme poslali späť 5000-5500 ľudí, okrem iného predovšetkým do Bulharska a Rumunska,“ povedala politička, ktorú citovala agentúra Reuters, na schôdzke bavorskej Kresťanskosociálnej únie (CSU) v Bad Staffelsteine.

„Funkčný azylový systém si vyžaduje efektívny systém vracania (ľudí), v tomto smere je stále čo robiť, predovšetkým v súvislosti s krajinami severnej Afriky,“ uviedla rakúska ministerka. „Pokiaľ prídu utečenci zo Slovinska a Chorvátska do Rakúska a požiadajú o azyl v Rakúsku… vrátime ich späť do Chorvátska a Slovinska,“ dodala.

Nemci jednorazovo prispejú spolkovým krajinám

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

Nemecká vláda vyplatí budúci rok spolkovým krajinám jednorazovo sumu 4,1 miliardy eur, ktoré im majú pomôcť zvládnuť rekordný prílev utečencov. Tlačovú agentúru Reuters o tom dnes informoval zdroj z jednej zo 16 spolkových krajín.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa vo štvrtok stretla s premiérmi spolkových krajín, rokovania sa týkali ďalších spôsobov pomoci tým spolkovým krajinám, ktoré sa zo všetkých síl snažia ubytovať a postarať o žiadateľov o azyl. Tých má prísť do Nemecku podľa očakávania spolkovej vlády za tento rok celkovo 800 000.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela Merkelová