Príliš tučná? Modelka s obvodom bokov 92 cm žaluje agentúru

Bez názvu
Foto: www.rtvgames.com

Kým v bežnom živote sa ľudia najčastejšie súdia o majetok, vo svete modelingu ide hlavne o centimetre a kilogramy. Svedčí o tom aj nedávny prípad víťazky súťaže Holland’s Next Top Model 2008 – modelky Anandy Marchildon, ktorá uplynulý týždeň zažalovala agentúru Elite Model Management. Tá jej totiž odmietla vyplatiť celú sumu z výhry, pretože šírka jej bokov prekročila ideálne miery o 2 centimetre.

Bez názvu
Foto: www.rtvgames.com

Holandská modelka s výškou 183 cm si v roku 2008 svojím výzorom a zručnosťami získala sympatie poroty v populárnej súťaži, ktorá hľadá novú tvár pre svet modelingu. Súčasťou jej výhry bolo 75-tisíc eur, ktoré si modelka v rámci zmluvy s agentúrou Elite Model Mangement mala odpracovať v priebehu nasledujúcich troch rokov. Zo sľúbenej výhry však nakoniec dostala len 10-tisíc eur a agentúra ju navyše zbavila titulu Next Topmodel, pretože dnes už 25-ročná Holanďanka bola príliš tučná.

Právnik agentúry Elite modelke údajne povedal, že „hoci má peknú tvár, jej zadok je tučný“ a že „nikdy nemala na to, aby sa stala top modelkou, pretože nie je vhodná pre predvádzacie móla“. Pravidlá firmy hovoria, že miery bokov modelky nesmú presiahnuť 90 cm. Pri Marchildonovej výške a stavbe tela je aj pri prísnej diéte a cvičeniu šanca dosiahnuť takýto obvod bokov takmer nulová. „Už aj teraz je štíhla, takmer anorekticky štíhla,“ poznamenal jej právnik Dieuwke Levinson-Arps.

Bez názvu
Foto: www.rtvgames.com

Agentúra sa však proti obvineniam odvolala. Holandská modelka v priebehu dvoch rokov od víťazstva v súťaži dostala len 20 ponúk na fotografovanie – hlavne pre printovú reklamu. Na módne prehliadky ju vraj nikto nechcel najať, pretože jej obvod bokov mal 92 cm. „Pre Elite bolo nemožné nájsť jej prácu, pretože nemala požadovanú formu,“ uviedol právnik, ktorý ďalej vysvetlil, že ich modelky predvádzajú hlavne haute couture, ktoré je len v jednej veľkosti a tá je „petite“, teda malá. „To nie je niečo, čo by mohli modelingové agentúry zmeniť,“ uviedol právnik. Zároveň dodal, že Marchildonová nikdy nemala uzatvorenú zmluvu priamo s Elite, ale len s menšou modelingovou agentúrou, ktorej Elite pomáhala pri hľadaní zákaziek pre modelky.

Modelkin prípad vzbudil v Holandsku veľký ohlas. V dobe, kedy mladé dievčatá pod vplyvom médií podliehajú skreslenej ilúzii o tom, aké miery sú normálne a zdravé a často sa objavujú prípady anorexie, sa o príbeh „tučnej“ modelky s obvodom bokov 92 cm, začala zaujímať široká verejnosť.

Bez názvu
Foto: www.yahoo.com

Nejde však o prvý prípad s takouto tematikou. Uplynulý rok stránky módnych magazínov zaujal prípad mexickej modelky Cynthie de la Vega, ktorej kroky po víťazstve v súťaži krásy Nuestra Belleza Mundo México mali smerovať rovno do Londýna na svetové finále Miss World. Devätnásťročnej brunetke, ktorá sa na súťaž poctivo pripravovala, koncom júla 2011 titul opäť odobrali. Dôvodom bola skutočnosť, že nebola dostatočne štíhla – za uplynulý rok totiž mexická kráska pribrala necelé 3 kilogramy. Hoci si Cynthia najala súkromného fitness trénera a dostala sa do pôvodnej formy, na Miss World putovala jej náhradníčka.

Známy je aj prípad z marca 2011, kedy víťazke Miss Texas odobrali jej korunku preto, lebo jedla priveľa tacos, v dôsledku čoho pribrala. Američanka podala na organizátorov súťaže trestné oznámenie a prípad vyhrala. Ako sa skončí príbeh Holanďanky Anandy Marchildon sa dozvieme už o necelý mesiac. Súdne pojednávanie sa uskutoční 7. marca v Amsterdame.

www.guardian.co.uk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom