Primátor Levoče Majerský nebude kandidovať za predsedu KDH

Milan Majerský
Primátor Levoče Milan Majerský pondelok oznámil svoj zámer kandidovať na post predsedu KDH. Bratislava, 18. apríl 2016. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 5. mája (WebNoviny.sk) – Milan Majerský nakoniec na post predsedu KDH kandidovať nebude, dôvodom je, že sa nechce vzdať postu primátora Levoče. Vyhlásenie Majerského poskytol agentúre SITA popradský regionálny tajomník KDH Marek Kormaník. Ako uvádza Majerský, odkedy ohlásil kandidatúru, absolvoval viacero stretnutí na rôznych úrovniach v rámci štruktúr hnutia. „Samotné rozhodnutie kandidovať nebolo mojou osobnou ambíciou, ale bolo reakciou na silný tlak z regiónov, aby som sa uchádzal o post predsedu KDH, pomohol hnutie reformovať a prinavrátiť ho na parlamentnú scénu. Toto rozhodnutie som dlho a poctivo zvažoval a rozhodol som sa túto náročnú úlohu prijať,“ vysvetlil Majerský v tlačovej správe.

Ako však ďalej pokračuje, posolstvo týchto stretnutí bolo, že jeho kandidatúru budú akceptovať, ale s podmienkou, že sa vzdá postu primátora Levoče. „Jednou zo základných vlastností každého politika však musí byť jeho zodpovednosť. Voči ľudom, ktorí ma za primátora mesta zvolili, túto zodpovednosť cítim a v žiadnom prípade ich nemôžem a nesmiem sklamať. Odísť z postu primátora Levoče nemienim a v našom meste budem aj naďalej pokračovať. Zodpovednosť je teda hlavný dôvod môjho rozhodnutia vzdať sa kandidatúry,“ vysvetlil.

Prioritou je ostať primátorom Levoče

Podľa Majerského má KDH šancu na to, aby sa z neho stala moderná politická strana, k čomu treba personálne a administratívne zmeny. Medzi to podľa neho patrí aj zmena Stanov KDH, v ktorých musia byť posilnené postavenie a kompetencie predsedu hnutia. „Chýbajúca vôľa meniť stanovy a chýbajúca odvaha starej garnitúry odísť a dať priestor novým tváram, novým nápadom a myšlienkam, ako aj ďalšie dôležité prekonané skutočnosti, sú tiež jedným z dôvodov môjho rozhodnutia,“ objasnil Majerský.

„Po zvážení všetkých týchto skutočností, som sa rozhodol neuchádzať sa ďalej o post predsedu Kresťanskodemokratického hnutia. Dospel som k rozhodnutiu, že pre túto chvíľu je určite zodpovednejšie ostať primátorom mesta Levoča, pretože mojou prioritou je pokračovať v začatej práci,“ dodal Majerský s tým, že budúcemu predsedovi KDH želá v jeho neľahkej úlohe veľa šťastia a verí, že prinavráti KDH stratenú dôveru.

Milana Majerského na tento post navrhla Ľudová platforma ĽUD KDH. Informovali o tom 11. marca. O pár dní neskôr, 15. marca, Majerský vyvrátil tvrdenie, že potvrdil kandidatúru na predsedu hnutia. Majerský 18. apríla na tlačovej besede oznámil, že na júnovom sneme KDH chce kandidovať. Tvrdil však, že zároveň chce ostať aj primátorom.

Záujem kandidovať potvrdil aj exposlanec Hlina

Okrem Majerského záujem kandidovať potvrdil aj exposlanec NR SR Alojz Hlina, ktorý chce z KDH urobiť modernú konzervatívnu stranu ľudového typu. Na tento post ho už navrhli viaceré okresné organizácie na Orave. Súperiť s ním by mala aj riaditeľka gymnázia v Prievidzi Eleonóra Porubcová. Porubcovú mali presvedčiť na kandidatúru najmä tí členovia hnutia, ktorí očakávajú od nového predsedu zásadnú zmenu, ktorá by priniesla obnovenie dôvery voličov a sympatizantov KDH. Porubcová patrila ku kritikom príliš religióznej politiky hnutia, a vedeniu strany tiež vytýkala neriešenie reálnych problémov ľudí. Chce priniesť do hnutia novú dynamiku a novú víziu politiky strany.

KDH po neúspechu vo voľbách bude voliť nové vedenie na sneme, ktorý by mal byť 11. júna. Súčasné vedenie na čele s Jánom Figeľom totiž po volebnom fiasku, keď sa KDH nedostalo do parlamentu, ohlásilo, že sa vzdáva funkcií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alojz HlinaEleonóra PorubcováMilan Majerský
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie