Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prochazka hrnciar siet
Sprava: Poslanci opúšťajúci NR SR Radoslav Procházka a Andrej Hrnčiar. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
21. septembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Primátor Martina Hrnčiar začal boj s finančnými skupinami

MARTIN 23. septembra (WEBNOVINY) – Martinský primátor Andrej Hrnčiar verí, že mesto dokáže vyhrať boj s finančnými skupinami, ktoré súdnou cestou žiadajú od martinskej radnice 13 miliónov eur ako hodnotu majetku plus úroky, ktorý malo mesto vložiť do akciovej spoločnosti Lyžiarske stredisko Martinské hole ešte v roku 1995.

Je to taká moja najväčšia motivácia, vyhrať boj proti finančným skupinám. Proti ľuďom, ktorí sa skrývajú za cyperské spoločnosti a využili situáciu, kedy sa dá ovplyvniť justičný systém v našej krajine a dokázali zvrátiť to, že sme štyrikrát vyhratý spor jednoducho prehrali,“ povedal Hrnčiar, podľa ktorého by v prípade prehry a teda povinnosti zaplatiť cyperskej spoločnosti desiatky miliónov eur hrozila mestu Martin na dlhé roky nútená správa.

Hrnčiar sa teší na súboj

Po zmene prokuratúry a jej vedenia nám svitá svetielko nádeje, pretože prijala naše trestné oznámenie voči tejto finančnej skupine. Tá síce vyhráva boj na civilných súdoch, no začala ho prehrávať v trestnoprávnej rovine, pretože bolo začaté trestné stíhanie vo veci. Keby sme tento spor prehrali, tak mesto Martin bude na dlhé roky v nútenej správe a zasiahne to každého obyvateľa mesta Martin. Ja sa tento boj nebojím vyhrať, práve naopak, teším sa na tento súboj a budem robiť všetko preto, aby sme boli v tomto súboji úspešní,“ povedal martinský primátor Andrej Hrnčiar.

Podľa martinskej radnice je celá pohľadávka iba výmyslom špekulantov. V tomto spore súdy už štyrikrát rozhodli v prospech mesta, dvakrát Krajský súd v Žiline a dvakrát Najvyšší súd SR. Na podnet generálnej prokuratúry však mimoriadny dovolací senát Najvyššieho súdu SR rozhodol v neprospech Martinčanov. „Táto údajná pohľadávka rastie každým rokom o 25 percent, takže mesto Martin je v ohrození,“ povedal Hrnčiar s tým, že ak bude musieť mesto pohľadávku zaplatiť, prejde pod nútenú správu, v rámci ktorej by sa vykonával len odvoz komunálneho odpadu, osvetlenie a možno doprava. Mesto by následne muselo zvýšiť všetky poplatky a dane a tiež zastaviť akékoľvek investície, rekonštrukcie či opravy.

Katastrálny úrad odmietol vklad nehnuteľností

Mesto Martin malo za bývalého primátora Stanislava Bernáta v roku 1995 vložiť do spoločnosti Lyžiarske stredisko Martinské hole nepeňažný vklad v podobe martinského hotela Turiec a chaty Magistrát. Podľa Hrnčiara však katastrálny úrad odmietol vklad nehnuteľností, pretože rovnaké nehnuteľnosti mesto vložilo do ním vytvorenej spoločnosti Turiec a majetok následne predalo novému majiteľovi.

Pôvodným majiteľom 13-miliónovej pohľadávky plus úroky bol žilinský podnikateľ Martin Gargulák, ktorý ešte v roku 2010 vyhlásil, že pohľadávku predal nemenovanej cyperskej firme.

Odporúčané články

Primátorom Martina chce byť exdžudista, kandiduje za SNS Andrej Hrnčiar nasleduje Procházku, odchádza z parlamentu

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...