Primátor Nitry príde o plat, porušil ústavný zákon

Dvonč
Nitriansky primátor Jozef Dvonč príde o jeden mesačný plat. Foto: SITA/Martin Havran

NITRA 18. októbra (WEBNOVINY) – O jeden mesačný plat príde primátor Nitry Jozef Dvonč (Smer-SD) za to, že bol členom Dozornej rady Komunálnej poisťovne, a.s.

Rozhodli o tom vo štvrtok mestskí poslanci. Zároveň zastavili voči Dvončovi konanie vo veci ochrany verejného záujmu.

Členom dozornej rady poisťovne sa Dvonč stal 18. marca ako predstaviteľ Združenia miesta a obcí Slovenska (ZMOS). Je to v rozpore s ústavným zákonom o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov. Členstva sa vzdal listom z 30. júna.

Teraz si chybu priznáva. „Stala sa v tomto prípade chyba, možno som ja podcenil situáciu, že som si celkom nepreveril veci, ktoré som si mal preveriť. Beriem to ako fakt, je to ústavný zákon a musím sa s tým vysporiadať,“ povedal pre médiá. Podľa svojich slov „nedomyslel to, že ide o subjekt, ktorý podniká v oblasti poisťovníctva,“ pretože mesto Nitra má makléra a nekontaktuje sa priamo s poisťovňami.

Pôvodne predložený návrh na zastupiteľstve počítal len so zastavením konania voči Dvončovi. Sankciu vo výške mesačného platu stanovil až pozmeňujúci návrh poslankyne Renáty Kolenčíkovej (Smer-SD). „Riešili sme to na poslaneckom klube Smeru-SD a boli na to rôzne názory. Podľa právnej analýzy, ktorú sme si dali vypracovať, sme si mysleli, že by bolo vhodné, aby tam nejaká sankcia bola,“ povedala Kolenčíková pre médiá a podotkla, že Dvonč za členstvo v dozornej rade nezobral žiadnu odmenu. Poslanci v uznesení konštatovali, že primátor si nesplnil oznamovaciu povinnosť, keďže neoznámil mestu Nitra, že je v dozornej rade Komunálnej poisťovne.

Dvonč podotkol, že ako predseda ZMOS-u sa stretáva s predstaviteľmi Komunálnej poisťovne, Kooperativy aj ich matkou Vienna Insurance Group. „Vienna Insurance Group postavila vo Viedni 18-tisíc nájomných bytov a Bratislava a Nitra mali určitú šancu, aby sa v rámci investícií, ktoré má možnosť robiť táto poisťovňa, takéto nájomné byty postavili aj v týchto mestách, takže možno aj tam bol zámer, aby sme boli bližšie v kontakte,“ uviedol Dvonč.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Dvonč