Primátor Z. Moraviec označil hospodárenie za katastrofu

Zlaté Moravce
Zlaté Moravce Foto: chladenie.jares.sk

NITRA 14. marca (WEBNOVINY) – Katastrofálne hospodárenie s mestskými financiami zistili prvé audity na radnici v Zlatých Moravciach. Tvrdí to nový primátor Peter Lednár (Smer-SD – KDH – ĽS-HZDS). V ekonomickej evidencii podľa neho doteraz vládol absolútny chaos. Mnohé zmluvy zmizli a Lednár sa obáva sa, že boli skartované. „Sme zhrození a šokovaní z toho, čo všetko sme našli a v akom stave sa mesto nachádza,“ povedal dnes na tlačovej besede v Zlatých Moravciach. Bývalá primátorka Serafína Ostrihoňová, ktorá stála na čele mesta osem rokov, pritom Lednára pri nástupe do funkcie ubezpečila, že mesto mu odovzdáva vo výbornej ekonomickej kondícii. Dokonca novinárom povedala, že Zlaté Moravce majú „najväčší majetok v priemere na jedného obyvateľa z našich slovenských miest a obcí.“ Dnes sa s ňou agentúre SITA nepodarilo spojiť, mala vypnutý telefón.

Primátor pripisuje chaos v hospodárení mesta faktu, že od roku 2004 Zlaté Moravce nemajú hlavného kontrolóra, čo je v rozpore so zákonom. Mestskí poslanci zvolili do tejto funkcie ex-primátora Milana Skyvu, Ostrioňová ho však odmietla vymenovať. „Toto sa mohlo stať len v Rwande a v Zlatých Moravciach. Je neskutočné, že za osem rokov štát nenašiel prostriedky, aby tu zjednal poriadok,“ vyhlásil Lednár.

Pri auditoch vyšlo napríklad najavo, že od roku 2005 obyvatelia mestskej časti Prílepy neplatia za vodu, pretože výstavba potrubia doteraz nebola skolaudovaná. „Päť rokov majú občania zadarmo vodu, ktorú musí mesto platiť,“ poukázal prednosta radnice Peter Pecho. Ako ďalej informoval, rok 2010 mesto ukončilo so stratou vyše dva milióny eur. Pohľadávky mesta dosiahli 745-tisíc eur, z toho niektoré sú už nevymožiteľné, záväzky sú vo výške 372-tisíc eur. Mesačne samospráva uhrádza úverové splátky vo výške 20 720 eur, čo ročne zaťažuje rozpočet sumou 248 640 eur. Na rok 2011 sú pre Zlaté Moravce určené podielové dane vo výške 2 872 530 eur.

Podľa externého mestského právnika Pavla Kollára audity zmlúv a hospodárenia mesta potrvajú zrejme až do konca roka. „Niektoré dokumenty boli antidatované, čo vieme hodnoverne preukázať, veľa zmlúv nevieme nájsť, pričom vieme, že existujú. Zmluvy boli chaoticky porozdeľované po celom mestskom úrade,“ poukázal. Trestné oznámenia zatiaľ mesto podávať nebude.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter LednárSerafína Ostrihoňová