Primátorov a starostov budú učiť, ako správne šetriť

Prasa, pokladnička, peniaze, centy, sporenie
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 9. júna (WEBNOVINy) – Starostov a primátorov čakajú školenia o tom, ako šetriť. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) organizuje sériu odborných stretnutí na tému konsolidácie verejných financií a monitoringu memoranda o spolupráci, pod ktoré sa ZMOS minulú jeseň podpísalo spolu s vládou.

Stretnutia sa uskutočnia v Žiline, Humennom a v Bratislave. Zamerané sú na mestá a obce s viac ako dvetisíc obyvateľmi, ktoré vo svojich schválených rozpočtoch na rok 2013 nenapĺňajú dohodnuté podmienky konsolidácie.

ZMOS na svojom 24. sneme vyhlásilo, že konsolidácia verejných financií zostáva jeho prioritou. Faktom ale podľa predsedníctva združenia je, že niektoré samosprávy doposiaľ nepochopili, ako majú podľa memoranda šetriť. Ako po sneme povedal predseda ZMOS Jozef Dvonč, obce a mestá sú rozdelené zhruba do štyroch skupín – od tých, ktoré šetria až po tie, ktoré tak nerobia vôbec.

ZMOS svojich členov, ktorí tvoria asi 95 percent všetkých slovenských miest a obcí, nemôže do konsolidácie nútiť. Môžu ich však presviedčať, aby svoje rozpočty upravili podľa predstáv ministerstva financií. Robiť tak chce s dvoma skupinami samospráv, ktoré nie sú v šetrení ukážkové. Podľa slov predstaviteľov združenia im treba ukázať hlavne „metodiku“. Stretnutia ZMOS organizuje s Ministerstvom financií SR. V Žiline sa uskutoční v utorok 11. júna, v Humennom v stredu 12. júna a v Bratislave sa takéto školenie uskutoční v piatok 14. júna.

ZMOS a vláda podpísali vlani 18. októbra Memorandum o spolupráci pri uplatňovaní rozpočtovej politiky orientovanej na zabezpečenie finančnej stability verejného sektora na rok 2013. V zmysle dokumentu očakáva štát od miest a obcí, že budú pracovať s prebytkovými rozpočtami. Mestá a obce sa v ňom zaviazali, že sa budú správať zodpovedne, aby ušetrili päť percent na mzdových nákladoch a desať percent na tovaroch a službách. Tieto ušetrené peniaze majú končiť v rezervách, ktoré si samosprávy majú vytvárať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Dvonč