Princ Phillipe už premýšľa nad kráľovskými povinnostiami

Philippe
Belgický následník trónu princ Philippe s manželkou, princeznou Mathildou. Foto: SITA/AP

BRUSEL 4. júla (WEBNOVINY) – Belgický následník trónu princ Philippe vo štvrtok povedal novinárom, že si „veľmi dobre uvedomuje zodpovednosť, ktorú prináša jeho nová úloha“.

Phillipe bol počas svojho prvého vystúpenia na verejnosti po oznámení 79-ročného kráľa Alberta II., že abdikuje v jeho prospech, napätý.

„Chcem vzdať hold môjmu otcovi za 20 rokov vládnutia. Veľmi dobre si uvedomujem zodpovednosť na mojich pleciach,“ povedal v krátkom stanovisku novinárom v Antverpách.

Kráľ Albert II. v stredu oznámil v prejave k národu, ktorý vysielal belgický rozhlas aj televízia, že 21. júla, v deň belgického štátneho sviatku pripomínajúceho vyhlásenie nezávislosti, abdikuje a trón prenechá svojmu 53-ročnému synovi Philippovi, ktorý má s manželkou Mathildou štyri deti.

Ako dôvod uviedol svoj vek, ktorý mu neumožňuje vykonávať všetky kráľovské povinnosti podľa jeho predstáv. Albert známy v mladosti láskou k rýchlym autám a pekným ženám nastúpil na trón po svojom staršom bratovi Baudouinovi, ktorého manželstvo s manželkou Fabiolou ostalo bezdetné, a tak sa jeho nástupcom stal jeho mladší brat.

V roku 1999 médiá tvrdili, že kráľ Albert má okrem dvoch synov a dcéry ešte jednu nemanželskú dcéru – sochárku Delphine Boëlovou. Tá chce teraz na základe DNA testov dokázať, že je skutočne jeho potomkom.

V Európe je to tento rok už druhý prípad odstúpenia panovníka z trónu. V apríli tak urobila 75-ročná holandská kráľovná Beatrix, ktorú po 33 rokoch na čele monarchie nahradil jej syn Willem-Alexander. Ten sa stal prvým zástupcom mužského pohlavia na holandskom tróne od roku 1890. Beatrix má 75 rokov, z ktorých posledných 33 kraľovala Holandsku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Albert II.kráľovná BeatrixPrinc Philip