Prince nenapísal poslednú vôľu, dediť by mali jeho súrodenci

Prince
Prince Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 27. apríla (WebNoviny.sk) – Americký spevák a hudobník Prince, ktorý skonal 21. apríla vo veku 57 rokov, nezanechal po sebe poslednú vôľu. V súdnych dokumentoch to uviedla jeho sestra Tyka Nelson, ktorá ako dedičov interpretovho majetku označila seba a Princových piatich nevlastných súrodencov.

Nelson taktiež súd v okrese Carver v štáte Minnesota požiadala, aby ju vymenoval za správkyňu Princovej pozostalosti a tiež, aby určil vykonávateľa, ktorý sa postará o dedičské konanie. Navrhla pritom, aby sa ním stala miestna banka Bremer, ktorá s Princom dlhé roky spolupracovala. Tyka Nelson je jediným vlastným Princovým súrodencom, ich otec John L. Nelson mal okrem toho päť detí s Vivian Nelson – dcéry Lornu, Norrine a Sharon a synov Duana a Johna, Lorna a Duane však už zomreli.

Ich matka Mattie Della Shaw zas mala po rozvode ďalších dvoch synov – Alfreda a Omara. Podľa zákonov štátu Minnesota by sa mal Princov majetok rozdeliť rovnakým dielom medzi všetkých šiestich súrodencov. Tyka Nelson v súdnych dokumentoch neuviedla hodnotu bratovho majetku, podľa jeho prvého manažéra Owena Husneyho má však ísť o sumu vyššiu než 500 miliónov dolárov (v prepočte približne 443 miliónov eur).

Prince

, celým menom Prince Rogers Nelson, sa narodil 7. júna 1958 v Minneapolise v Minnesote do muzikantskej rodiny. Jeho otec John Lewis Nelson bol džezový klavirista a matka Mattie speváčka. Ako sedemročný sa začal učiť hrať na klavír, v 13 rokoch nasledovala gitara a o rok neskôr bicie. Na strednej škole pôsobil v kapele Grand Central, ktorá si neskôr zmenila názov na Champagne. Interpret je považovaný za jedného z najväčších hudobných novátorov. Vo svojej tvorbe kombinoval množstvo žánrov ako funk, soul, rock, pop, džez alebo r’n’b. Debutoval v roku 1978 albumom For You. Odvtedy ponúkal nové nahrávky takmer každý rok, pričom vydal 39 štúdioviek. Svoj posledný album HITnRUN Phase Two vydal vlani v decembri. Medzi jeho úspešné single patria napríklad aj 1999, When Doves Cry, Let’s Go Crazy, Raspberry Beret, Kiss, Sign O‘ The Times, Batdance, Gett Off, Cream či The Most Beautiful Girl In The World. Je tiež autorom hitu Nothing Compares 2 U, ktorý preslávila speváčka Sinéad O’Connor.

Na celom svete predal viac ako 100 miliónov kópií nahrávok, na konte má sedem cien Grammy či štyri MTV Video Music Awards. V roku 2007 dostal Zlatý glóbus za skladbu The Song Of The Heart z filmu Happy Feet (2006). Na túto cenu ho nominovali aj v roku 1985 vďaka spomínanému hitu When Doves Cry z filmu Purpurový dážď, pričom za soundtrack tejto snímky dostal Prince v roku 1985 svojho jediného Oscara. V roku 2004 ho uviedli do Rock’n’rollovej siene slávy a podľa amerického magazínu Rolling Stone je 27. najlepším interpretom všetkých čias. Ako herec sa predstavil aj vo filmoch Pod višňovým mesiacom (1986) alebo Graffiti Bridge (1990), pričom oba tituly aj režíroval a je tiež autorom scenára druhej menovanej snímky.

Kontroverzný umelec si v roku 1993 zmenil meno na kreslený symbol, ktorý vznikol spojením symbolov muža a ženy. Keďže sa tento symbol nedal vysloviť, v médiách ho často označovali ako The artist formerly known as Prince, teda Umelec v minulosti známy ako Prince, skratkou TAFKAP, alebo jednoducho The Artist, čiže Umelec. Neskôr sa vrátil k umeleckému menu Prince. Bol dva razy ženatý. S prvou manželkou, speváčkou a tanečnicou Mayte Garcia mal syna menom Boy Gregory, ktorý však krátko po narodení zomrel. V rokoch 2001 až 2006 bol ženatý s Manuelou Testolini. Príčina jeho úmrtia zatiaľ nie je známa. Jeho pozostatky krátko po pitve spopolnili a následne sa v Paisley Park Studios v Chanhassene v štáte Minnesota uskutočnila posledná rozlúčka, na ktorej sa zúčastnili rodinní príslušníci, priatelia a kolegovia.

Informácie pochádzajú z agentúry Reuters, webstránok www.tmz.com, www.dailymail.co.uk a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe PrinceSinéad O'Connor