Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina; energetika; ekonomika
Foto: ilustračné; thinkstock.com
27. 06. 2018 13:46 Ekonomika od Webnoviny.skSITA Diskusia

Prioritou slovenského hospodárstva bude energetická efektívnosť a využívanie zvyškovej energie

BRATISLAVA 27. júna (WebNoviny.sk) – Znižovanie energetickej náročnosti, respektíve energetická efektívnosť, je jednou z priorít hospodárskej politiky Slovenska do roku 2030. Vyplýva to zo stratégie hospodárskej politiky, ktorú v stredu schválila vláda.

Klesajúci trend energetickej náročnosti

Energetická efektívnosť je podľa ministerstva hospodárstva jediným “zdrojom“ energie, ktorý súčasne spĺňa ekonomické, energetické a environmentálne ciele. „Predstavuje morálny záväzok voči súčasnej, ako aj budúcej generácii a je jedným zo základných aspektov trvalo udržateľného rozvoja spoločnosti. Pre domácnosti, služby a podniky znamená znižovanie energetickej náročnosti nižšie náklady na zabezpečenie energetických potrieb, a tým aj zvýšenie konkurencieschopnosti, ako aj kvality života a životného prostredia občanov,“ myslí si rezort hospodárstva, ktorý vypracoval stratégiu hospodárskej politiky.

V súvislosti so znižovaním energetickej náročnosti by mala podľa ministerstva dominovať snaha o implementáciu energeticky efektívnych opatrení v priemysle a riešení zodpovedajúcich obehovému hospodárstvu. „Pozornosť je potrebné venovať najmä využívaniu zbytkovej energie z technologických procesov na pokrytie potreby energie, a to obzvlášť tepla z výroby chladu a z výroby stlačeného vzduchu a tepla z výrobných technológií, ktoré sa v súčasnosti odovzdáva do okolitého prostredia,“ dodalo ministerstvo.

Energetická náročnosť Slovenska má počas ostatných pätnástich rokov klesajúci trend. Slovensku sa v novom tisícročí podarilo znížiť energetickú náročnosť o takmer 51 %. Tento pozitívny vývoj ministerstvo pripisuje úspešnej reštrukturalizácie priemyslu, zavedeniu nízkoenergetických výrobných procesov v priemysle a zlepšovaniu tepelno-technických vlastností budov a obmene spotrebičov za úspornejšie.

Doprava sektorom s rastúcou spotrebou

„Slovenská republika má však napriek tejto skutočnosti siedmu najvyššiu energetickú náročnosť na základe stálych cien v EÚ. Tento fakt je daný najmä štruktúrou priemyslu v SR, kde má veľký podiel priemysel s vysokou energetickou náročnosťou,“ doplnil rezort hospodárstva.

Na znižovaní konečnej energetickej spotreby Slovenska sa za posledných desať rokov podieľali najmä sektory domácností a priemyslu. Jediný sektor s naďalej rastúcou spotrebou energie je doprava. Nižšia spotreba domácností je výsledkom výmeny spotrebičov za energeticky účinnejšie a intenzívnym zatepľovaním bytových domov.

„Dlhodobý nárast spotreby energie v doprave je zapríčinený stále rastúcim počtom evidovaných motorových vozidiel, a s tým súvisiaci zvyšujúci sa počet prepravených osôb individuálnou automobilovou dopravou a pokles využívania verejnej osobnej dopravy, ako aj nárast výkonov cestnej nákladnej dopravy presunom prepravy tovarov z energeticky menej náročných dopravných módov na cestnú dopravu,“ konštatovalo ministerstvo.

Odporúčané články

Ministri financií eurozóny chystajú záverečnú dohodu s Gréckom o ukončení programu núdzovej pomoci Kritickú dopravnú situáciu pri Ružomberku by mohol riešiť odklon dopravy po rýchlostnej ceste R1

Neprehliadnite

Sú dôvody, aby mal expremiér Fico naďalej ochranku, uviedla ministerka Saková Video: „The Reds“ rozprášili v Lige majstrov „drakov“ z Porta a zaslúžene idú ďalej Nemocnice zvažujú vypovedanie zmlúv Všeobecnej zdravotnej poisťovni, žiadajú viac financií Študentov vyšla grilovačka ukrutne draho, za požiar musia zaplatiť ťažké milióny Polícia navrhla obžalovať českého premiéra Andreja Babiša v kauze Čapí hnízdo Foto: Ako vyzerala katedrála Notre-Dame pred veľkým požiarom? Jej vzhľad ovplyvnil aj architekt le-Duc Na ostrove Madeira havaroval autobus s turistami, najmenej 28 ich zahynulo Exprezident Peru Alan García sa zastrelil, keď ho prišla zatknúť polícia

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.