Prípad rozštvrtenej švédskej novinárky skončil na súde, prokuratúra obvinila vynálezcu ponorky

Peter Madsen
Vynálezca a majiteľ ponorky Peter Madsen. Foto: SITA/AP

KODAŇ 16. januára (WebNoviny.sk) – Dánska prokuratúra v utorok obvinila vynálezcu Petra Madsena z vraždy švédskej novinárky Kim Wall, ktorá prišla o život počas plavby v jeho súkromnej ponorke. Štyridsaťsedemročný Madsen ju podľa prokurátorov uškrtil alebo jej podrezal hrdlo.

Okrem vraždy je vynálezca obvinený aj z nedôstojného zaobchádzania s ľudskými ostatkami, keďže telo Wall rozštvrtil a vyhodil do mora. Podľa prokurátora Jakoba Buch-Jepsena je prípad „veľmi neobvyklý a mimoriadne znepokojujúci“. Súdny proces s Madsenom sa začne 8. marca, verdikt bude zrejme známy 25. apríla.

Novinárku videli naposledy živú 10. augusta na palube súkromnej ponorky UC3 Nautilus, keď spolu s Madsenom, jej konštruktérom, o ktorom pripravovala reportáž, vyrážali na výlet. Za nezvestnú ju vyhlásili po tom, ako jej priateľ zalarmoval políciu, keď sa nevrátila zo spomínaného výletu. Ponorku vypátrali 11. augusta a vynálezcu zachránili tesne predtým, ako sa potopila.

Ten najprv tvrdil, že novinárku ešte v noci vysadil na ostrove v kodanskom prístave, potom ale pred súdom priznal, že žena zomrela pri nehode na palube. Neskôr sa priznal, že telo Wall rozštvrtil a jeho časti hodil do mora. Dánska polícia predpokladá, že 40-tonovú ponorku potopil zámerne. Ostatky zosnulej novinárky vyšetrovatelia našli koncom augusta a v októbri.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kim Wall