Prípad smrti syna Tomáša Garrigua Masaryka opäť otvorili, objavili nahrávku policajta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Jan Masaryk
Československý minister zahraničných vecí Jan Masaryk. Reprofoto: www.youtube.com

Český štátny zástupca nariadil otvorenie prípadu smrti československého ministra zahraničných vecí Jana Masaryka z marca 1948. Pre denník Právo to potvrdil štátny zástupca Michal Muravský. Dôvodom je nález nahrávky policajta Vilibalda Hofmanna, ktorý bol na mieste činu ako jeden z prvých a uviedol, že s telom niekto manipuloval. Na nahrávku upozornil začiatkom októbra Český rozhlas Plus.

S telom vraj manipulovali

Hofmann zhotovil nahrávku začiatkom roka 1968 v Karvinej krátko po tom, ako prišiel znechutený z výsluchu na generálnej prokuratúre, ktorá vtedy znova vyšetrovala úmrtie. Tam videl fotografie vyhotovené pod oknami pražského Černínskeho paláca.

Deväťdesiatpäťročný Jindřich Grulich, ktorého manželka Milena bola Hofmannovou sesternicou, uviedol, že policajt po predložení fotky na prokuratúre vyhlásil, že s telom niekto manipuloval. Ako jeden z dôkazov uviedol kostičky z roztriešteného priehlavku, ktoré na pokyn lekára pozbieral do vreckovky a položil ich vedľa tela. Na fotografiách však vreckovka nebola.

Tri možné verzie

Rozdielne sú aj časové údaje, ktoré zverejnili v oficiálnej správe a tie, ktoré uvádzal Hofmann. Bádateľka Václava Jandečková, ktorú Grulich upozornil na nahrávku, potvrdila, že na mieste bol ako prvý Hofmann, ktorého úlohou bolo zaistiť vchody a miesto činu.

Stále zostáva nejasné, čo sa v noci z 9. na 10. marca 1948 v služobnom byte diplomata stalo. Podľa dobovej oficiálnej verzie spáchal samovraždu. Prípad však už niekoľkokrát otvorili a vždy sa objavili tri možné verzie – samovražda, nešťastná náhoda alebo vražda.

Nešťastná náhoda

V roku 1969 komisia prokuratúry vyhlásila, že to bola nešťastná náhoda. V roku 1995 už priniesli hypotézu o vynútenej samovražde, ktorú údajne zapríčinila nezákonná domová prehliadka, ktorá Masaryka vyľakala. Podľa vyšetrovania z obdobia 2001 až 2003 syna Tomáša Garrigua Masaryka niekto zavraždil.

V roku 2016 sa už zamerali na vypátranie páchateľa, no v prípade nedosiahli žiadny posun. Všetky obnovené skúmania prípadu sa zhodli v tom, že prvé vyšetrovanie viedli účelovo s cieľom vyhlásiť Masaryka za samovraha.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jan MasarykTomáš Garrigue Masaryk