Prípad úniku plynu na zimnom štadióne v Čani uzavreli

Polícia, policajti, policajné autá
Foto: SITA/Viktor Zamborský

KOŠICE 14. júla (WEBNOVINY) – Vyšetrovanie úniku kysličníka uhoľnatého (CO) a priotrávenia ľudí na zimnom štadióne v Čani už ukončili. Podľa vyšetrovateľa nebolo preukázané zavinenie konkrétnej osoby. Informoval o tom v utorok v tlačovej správe hovorca košickej polície Alexander Szabó.

Policajný vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva PZ Košice – okolie v týchto dňoch ukončil vyšetrovanie úniku kysličníka uhoľnatého na zimnom štadióne v obci Čaňa (okres Košice – okolie) z 18. januára 2015. Toho dňa počas hokejového turnaja utrpelo najmenej 36 osôb ujmu na zdraví, bolo im nevoľno, mali bolesti hlavy a zvracali. V nemocnici skončilo 30 osôb, z toho jedenásti boli hospitalizovaní.

Za problémy mohla rolba

Na základe týchto skutočností vyšetrovateľ PZ začal trestné stíhanie vo veci prečinu všeobecného ohrozenia. Po náročnom a dôkladnom vyšetrovaní, aj za účasti znalca z odvetvia vzduchotechnických a klimatizačných zariadení vyšetrovateľ PZ trestné stíhanie zastavil.

Vyšetrovanie totiž preukázalo, že k ujme na zdraví došlo v dôsledku nadmernej koncentrácie oxidu uhoľnatého (CO), čo bolo spôsobené častou úpravou ľadovej plochy mobilným zariadením, tzv. rolbou na plynový pohon.

Tá bola počas 10 hodín prebiehajúceho hokejového turnaja viacerých družstiev použitá deväťkrát, čo sa vzhľadom na kapacitu vzduchu zimného štadióna ukázalo ako zdraviu škodlivé a nebezpečné.

Právne predpisy nik neporušil

Na vyvodenie trestnej zodpovednosti v zmysle zákona sa však vyžaduje naplnenie všetkých znakov trestného činu, okrem iného aj preukázanie zavinenia konkrétnej osoby, či tej skutočnosti, že škodlivý následok bol spôsobený práve konaním alebo aj nekonaním páchateľa, ak povinnosť konať vyplýva z určitej právnej normy. Tieto skutočnosti preukázané neboli.

U žiadnej zo zodpovedných osôb nebolo zistené porušenie akýchkoľvek právnych predpisov či zmluvných povinností. Vyšetrovanie preukázalo, že následok bol spôsobený vplyvom takých okolností, ktoré žiadna zo zodpovedných osôb nepredpokladala, nevedela a v danom čase ani vedieť nemohla.

Ako v správe uvádza Szabó, dnes je však už situácia na štadióne iná. Kompetentné osoby už poznajú príčiny, ktoré spôsobili následky na zdraví, a preto boli nútené prijať také opatrenia, aby k takýmto udalostiam už v budúcnosti nedošlo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom