Prípad utýranej Lucky (†5) bude predložený na odvolací súd

Lucka luknarova
Bývalý trnavský arcibiskup Róbert Bezák počas smútočného obradu na pohrebe utýranej Lucky Luknárovej na cintoríne v Ružinove. Bratislava, 4. apríl 2013. Foto: SITA/Gabriel Kuchta

BRATISLAVA 21. januára (WEBNOVINY) – Prípad utýranej Lucie Luknárovej tento týždeň predložia na odvolací Krajský súd v Bratislave. Neprávoplatný rozsudok v kauze padol vlani 16. októbra. Okresný súd vtedy odsúdil otčima Lucie Juraja H. na 18,5 roka, jeho manželku a matku dievčaťa Alexandru H. na 14 rokov.

Rozsudok vyhotovili pre rozsiahlosť v predĺženej zákonnej lehote. Procesným stranám ho poslali na začiatku decembra. Potom prokuratúru aj obhajcov vyzvali, aby doručili písomné odôvodnenia podaných odvolaní.

„Posledné z nich bolo súdu doručené 19. januára 2015. Súd ihneď doručoval protistranám tieto písomné odôvodnenia odvolaní na ich prípadné vyjadrenie sa. Vec teda bude v priebehu tohto týždňa predložená odvolaciemu Krajskému súdu v Bratislave,“ uviedol hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Neodsúdili ich za vraždu

Senát Okresného súdu Bratislava I uznal vlani v októbri Juraja H. a Alexandru H. za vinných z týrania dievčaťa. Súd ich neodsúdil za vraždu, ako to žiadala prokuratúra, ale za zločin týrania blízkej a zverenej osoby. Juraj H. podľa súdu dievča bil a spôsobil mu smrť, dostal za to 17 rokov, plus 18 mesiacov za neoprávnené užívanie bytu.

Matka Alexandra podľa súdu týrala dcéru tým, že jej odopierala osobnú a zdravotnú starostlivosť. Prokuratúra žiadala, aby boli manželia odsúdení za vraždu a dostali aspoň 20 rokov. Podľa súdu sa však nepodarilo preukázať úmysel dievča usmrtiť, čo je nevyhnutné pri uznaní viny z vraždy.

Mala by už desať rokov

Lucia Luknárová by mala v súčasnosti desať rokov. Jej matka Alexandra už jeden trest v minulosti dostala – za neoprávnené poberanie prídavkov na mŕtvu Luciu jej udelili sedemmesačný trest, ktorý si už odsedela vo väzbe. Súd čaká v súvislosti s týmto prípadom aj sociálnu pracovníčku.

Zamestnankyňu Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Bratislave II. stíhajú pre porušenie povinnosti pri starostlivosti o maloletú Lucku. Tú pochoval na ružinovskom cintoríne v Bratislave 4. apríla 2013 bývalý trnavský arcibiskup Róbert Bezák.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe arcibiskup Róbert BezákJuraj H.Lucia LuknárováRóbert Bezák